6 tipov od psychológov z Hardvardu, ktoré vám zaistia, aby z vašich detí vyrástli slušní ľudia

Matej Mensatoris

kidpt.com

Každý rodič chce, aby jeho dieťa žilo slušným a usporiadaným životom. Na dieťa však vplývajú mnohé faktory, ktoré ho formujú a vytvárajú jeho osobnosť. Najväčším faktorom, ktorý na dieťa vplýva, sú ale jeho rodičia. Ak sa z dieťaťa stane neskôr v dospelosti zlý človek, zvyčajný dôvod pramení v rodičovskej výchove, resp. v nevýchove.

Článok pokračuje pod videom ↓

Viete ako v skutočnosti vidia malé deti svojich rodičov? Je to oveľa fascinujúcejšie, ako by ste si mysleli. Prečítajte si náš článok.

Poprední psychológovia z Harvardskej univerzity sa preto rozhodli uverejniť týchto šesť odporúčaní, čo by mali rodičia so svojimi deťmi robiť, aby z nich vyrástli slušní a dobrí ľudia.

Trávte čas s deťmi

Universal Pictures
Universal Pictures

To je základ všetkého. Rodičia by mali pravidelne tráviť čas so svojimi deťmi, pričom platí „čim viac, tým lepšie“. Je potrebné sa zaujímať o dieťa, podporovať jeho koníčky, zaujímať sa o problémy, ktoré ho trápia, alebo len jednoducho počúvať, čo má dieťa na srdci. To, že budete viesť rozhovory s deťmi, ich bude osobnostne rozvíjať a obohacovať. Vaše názory či činy budú vnímať ako vzor.

Vždy povedzte dieťaťu, čo pre vás znamená

blog.ideales.gr
blog.ideales.gr

Podľa psychologických výskumov, mnohé deti netušia, že sú to práve oni, kto je pre ich rodičov tou najdôležitejšou osobou na svete. No deti potrebujú od rodičov počúvať tieto slová pravidelne. Čím častejšie, tým lepšie. To dáva deťom pocit bezpečia a dôležitosti, pričom sa cítia byť milované a cenené, čo pozitívne vplýva na formovanie ich osobnosti.

Ukážte im, ako riešiť problémy

wearescl.co.uk
wearescl.co.uk

Napríklad ak sa vaše dieťa rozhodne, že chce prestať s futbalovými tréningmi, požiadajte ho, aby vám povedalo, prečo s tým chce prestať, a tiež aký to bude mať dopad na okolie, na jeho kamarátov či spoluhráčov z tréningu. Ak sa predsa len rozhodne skončiť, pomôžte mu nájsť niečo nové, čo ho nadchne a zaujme a čomu sa bude venovať.

Prejavujte vďačnosť

howtohaveastrongfamily.blogspot
howtohaveastrongfamily.blogspot

Výskumy ukazujú, že ľudia, ktorým je prejavovaná vďačnosť za pomoc, a to aj za úplne malé a obyčajné veci sú priateľskejší, štedrejší a ochotne pomôžu. Zapojte teda vaše deti do domácich prác, samozrejme v primeranej miere a intenzite a následne im dajte najavo, že si ich pomoc ceníte. Psychológovia odporúčajú tiež odmeňovať pochvalou či malou pozornosťou deti za ich úsilie a prejavy láskavosti.

Pomôžte dieťaťu vyrovnať sa s negatívnymi emóciami

blog.debusana.com
blog.debusana.com

Psychológovia predpokladajú, že zaujímanie sa o problémy iných pomáha znižovať prejavy negatívnych emócií ako je hnev, nenávisť, či závisť. Rozoberanie negatívnych zážitkov pomáha dieťaťu pochopiť tieto pocity a bude ich to posúvať k tomu, aby im dokázalo čeliť. Je to tiež dobré na psychickú vyrovnanosť dieťaťa.

Ukážte dieťaťu, že svet je oveľa väčší ako si predstavuje

blog.fotografium
blog.fotografium

Niektoré výskumy ukazujú, že deti myslia často v malom. Ich okruh záujmov tvorí najmä rodina, známi a kamaráti. Je dôležité ukázať dieťaťu, že svet, to nie sú len ľudia v jeho blízkosti. Vysvetlite mu, akí sú ľudia navzájom rôzni, ako žijú ľudia v Afrike či v Ázií. Okrem toho, že to deti učí byť poslucháčmi, otvára im to obzory a začnú si uvedomovať rozmanitosť sveta.

Podľa odborníkov na Hardvarde je výchova dieťaťa v zdvorilého, láskavého a súcitného človeka veľmi náročná úloha. No je to presne to, čo je každý z nás schopný urobiť. Výsledkom potom bude, že budete po rokoch pyšní nielen na svoje dieťa, ale aj na to, aký človek z neho vyrástol. A bude to v prvom rade vaša zásluha.

babskeveci.sk (Matej Mensatoris), brightside.me

Najnovšie články