Meteorológovia namerali v stredu ráno v Oravskej Lesnej mínus 26 stupňov, v Zázrivej mínus 23,2 stupňa, v Rabči mínus 22,7 stupňa, v Oraviciach a Červenom Kláštore mínus 22,6 stupňa Celzia. Informuje o tom na sociálnej sieti Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ). Takto chladné rána už v najbližšom období podľa meteorológov väčšinou nebudú, pretože očakávajú viac oblačnosti, zrážok a zosilnenie vetra.
Teplota pod mínus 20 stupňov Celzia v stredu ráno klesla aj v Oravskom Veselom, kde namerali mínus 22,4 stupňa Celzia. Taktiež aj v Liptovskom Hrádku (mínus 22,1 stupňa) a Liptovskom Mikuláši (mínus 21,7 stupňa). Oravská obec Liesek hlásila ráno mínus 21,7 stupňa, Ľubochňa mínus 21,2 stupňa, Čadca, Osturňa a Stránske mínus 20,8 stupňa, Liptovská Osada mínus 20,7 stupňa Celzia. Mrazivé ráno bolo aj v Ružomberku a Podolínci, kde namerali mínus 20,4 stupňa Celzia. V Turzovke a Čiernom Balogu-Dobroči bolo mínus 20,2 stupňa Celzia. Nesluša a Jarabina hlásili ráno mínus 20,1 stupňa a Brezno mínus 20 stupňov Celzia.
Na východnom Slovensku môže fúkať vo štvrtok (24.1.) silný vietor. V okresoch Košice, Košice- okolie, Prešov, Vranov nad Topľou, Trebišov a Michalovce môže vietor dosiahnuť priemernú rýchlosť 45 až 50 a v nárazoch miestami okolo 65 kilometrov za hodinu. Na východe krajiny sa môžu vo štvrtok tvoriť snehové jazyky a záveje. Upozorňuje na to Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ), ktorý vydal výstrahu 1. stupňa.
Vo viacerých lokalitách Slovenska naďalej evidujú zhoršenú kvalitu ovzdušia. Výstraha pred závažnou smogovou situáciou platí od pondelkového večera (21.1.) pre Martin a Vrútky, od stredy aj pre Žilinu. Upozornenie na smogovú situáciu je platné pre okolie Košíc, Jelšavy, Malaciek, Prešova, Trenčína, Senice, Ružomberka a Veľkej Idy. Zhoršenie kvality ovzdušia spôsobuje zvýšená koncentrácia prachových častíc Pm10 a zhoršené rozptylové podmienky.
V súvislosti so smogovou situáciou meteorológovia radia obmedziť pobyt aj fyzické aktivity vonku a rovnako i skrátiť vetranie obytných miestností. „K najcitlivejším skupinám populácie na častice PM10 patria starí ľudia, osoby s ochoreniami dýchacej a srdcovo–cievnej sústavy, alergici a astmatici, veľmi malé deti a tehotné ženy,“ dodávajú.
Nahlásiť chybu v článku