Dočká sa celá Európa štvordňového pracovného týždňa? Odborníci tvrdia, že by pomohol vyrovnať sa s pandémiou

Hyriaková Kristína

Foto: pixabay

O štvordňovom pracovnom týždni sa v mnohých krajinách a firmách diskutuje už naozaj poriadne dlho. Väčšina z nich sa zhodne na tom, že by to bol ten správny krok pre mnohé krajiny.

Článok pokračuje pod videom ↓

Podľa bývalého tieňového kancelára Johna McDonnella a skupiny ľavicových politikov a predstaviteľov z celej Európy by minimálne Spojené kráľovstvo, Nemecko, Španielsko, ale aj ďalšie krajiny mali prijať štvordňový pracovný týždeň, aby pomohli ekonomikám zotaviť sa z pandémie. Informoval o tom portál Guardian.

Foto: unsplash

Vyrovnanie s ekonomickým dopadom

Podľa listu, ktorý zaslali premiérovi Borisovi Johnsonovi, nemeckej kancelárke Angele Merkelovej, španielskemu premiérovi Pedrovi Sánchezovi a ďalším vodcom, by štvordňový pracovný týždeň pomohol vyrovnať sa s ekonomickým dopadom pandémie. V liste zdôraznili dlhú históriu pracovníkov, ktorí súhlasili s kratšou pracovnou dobou s cieľom ušetriť pracovné miesta, ale tiež príležitosť prehodnotiť pracovné vzorce a pomôcť pri znižovaní spotreby energie, čo pomáha pri riešení klimatickej krízy.

Foto: unsplash

Teraz je ten správny čas

„V priebehu histórie sa kratší pracovný čas používal v čase krízy a hospodárskej recesie ako spôsob rovnomerného zdieľania práce v celej ekonomike medzi nezamestnanými a nadmerne zamestnanými. Pre rozvoj civilizácie a dobrej spoločnosti je teraz ten pravý okamih, aby ste využili príležitosť a posunuli sa ku kratšiemu pracovnému času bez straty platu,“ napísali v liste.

Foto: unsplash

Návrhy na zavedenie štvordňového pracovného týždňa priniesli v posledných rokoch zvýšený záujem vďaka rastúcemu počtu spoločností, ktoré argumentujú zvýšením produktivity a zlepšením duševného zdravia pracovníkov. Taktiež však čelí aj tvrdému odporu od niektorých podnikateľských skupín. Všetko je však v rukách vlády a vedúcich predstaviteľov firiem. Čo si o tom myslíte vy?

Najnovšie články