Na vyšetrenia čakajú pred zavretými nemocnicami od skorých ranných hodín. Toto je realita slovenských pacientov, ktorí sa chcú dostať k špecialistovi

Dana Kleinová

Ilustračné foto: TASR archív

ORL ambulancia v Senci je pritom jediná v celom okrese, čo znamená, že pod ňu patrí 80-tisíc potenciálnych pacientov. „Tá situácia je z roka na rok neúnosnejšia, čo sa týka počtu pacientov. Pričom naša ambulancia je zameraná nielen na dospelých, ale aj detský vek. To sú pacienti od nula do sto rokov. Často sa to už vyhrocuje až do nejakých sporných situácií,“ vysvetlila Ivona Szaboová, lekárka na ORL v Senci.

„Preto sú tí pacienti nútení od rána skoro čakať. A my im často musíme povedať, že na nich rad nedôjde, kapacita ambulancie je preplnená. My sa naozaj snažíme robiť všetko, čo je v našich silách,“ dodala lekárka. Akútne stavy tak musia vsunúť medzi chronických a čakajúcich pacientov.

Rezort zdravotníctva pritom vyhlásil, že sa aktívne zameriava na posilnenie ambulantnej starostlivosti. Najnovšie vzniklo 22 nových ambulancií, z toho 15 všeobecných a 7 pediatrických. „Lekárom špecialistom umožníme získať podporu na vznik nových ambulancií v nedostatkových regiónoch a modernizáciu prístrojov v už existujúcich ambulanciách,“ informovalo Ministerstvo zdravotníctva SR.

Najnovšie články