Toto použite na čistenie domácnosti. Odborníci odporúčajú tieto predmety dezinfikovať každý deň

Hyriaková Kristína

Foto: unsplash

Počas pandémie sa množstvo ľudí rozhodlo, že si doma spraví poriadne a dôkladné upratovanie. Je to jednoznačne niečo, čo môžete v rámci chvíle voľného času urobiť a okrem toho to má priam blahodarné účinky na psychiku človeka. Už to akosi tak býva, že keď si človek poupratuje doma, má pocit, ako keby mal poupratované aj v živote.

Článok pokračuje pod videom ↓

Niekto upratovanie a domáce práce, priam z duše neznáša. Iní ľudia zase rozmýšľajú inak a keď si doma poriadne upracú, cítia sa lepšie a majú pocit, ako keby bolo všetko na správnom mieste.

Isté je, že teraz, počas pandémie koronavírusu, rozmýšľame nad upratovaním a správnou hygienou či dezinfekciou oveľa častejšie. Zároveň nám však voľný čas dáva priestor umyť aj to, čo sme dlhšie odkladali, napríklad okná alebo triedenie skrine a oblečenia.

Foto: rawpixel

Niektorí ľudia to však s dezinfekciou jednoznačne veľmi preháňajú. Práve preto je dobré vedieť, ako často by ste mali veci čistiť, a to teda hlavne v mimoriadnej situácii, ako je táto, kedy na nás rôzne nebezpečenstvá doslova „číhajú“ z každej strany.

Je však potrebné si uvedomiť, že pokiaľ ste doma a celé dni nevyjdete vonku, je skutočne zbytočné, aby ste dezinfikovali kľučky každý deň. Mnohí ľudia si len teraz uvedomili, že peniaze sú „špinavé“, hoci to, že sa na nich prenáša množstvo baktérií, bolo známe aj pred vypuknutím COVID-19.

Veci, ktoré by ste mali čistiť každý deň

V prvom rade si uvedomte, ktorých vecí sa dotýkate najčastejšie. Vo všeobecnosti sú to kľučky na dverách, mobil, klávesnica, pracovná doska alebo stôl a toaleta. Z tohto môžete usúdiť, že tieto veci by ste mali čistiť jednoznačne každý deň, a to najlepšie po príchode domov z práce či z obchodu.

Je dôležité venovať im pozornosť. Mobilný telefón máme v rukách neustále, prikladáme si ho k tvári a či si to priznáte alebo nie, niektorí s ním chodíte aj na toaletu. Strašiakom vždy boli baktérie odtiaľ, teraz je to koronavírus. Mobilný telefón naozaj odporúčame čistiť výlučne dezinfekčným prostriedkom. Je totiž dôležité odstrániť mikróby, baktérie a vírusy. Rovnako je to pri kľučkách a vypínačoch svetla.

Kuchynská linka je rovnako dôležitá, keďže teraz v kuchyni trávime oveľa viac času. Snažte sa ju čistiť vždy večer, urobte si z toho zvyk. Aj vaše ráno bude krajšie, keď na vás nebude čakať špinavý riad a linka zafŕkaná od vody, kávy a čaju. Rovnako si uvedomte, že na kuchynskú linku alebo stôl väčšinou položíte nákup z obchodu. Aj preto je zvýšená pozornosť teraz na mieste.

Foto: unsplash

Ako správne dezinfikovať bez prostriedkov

Vo všeobecnosti platí, že tým najúčinnejším prostriedkom je alkohol. Najlepšie je, keď máte nejaký čistý, ako je napríklad lieh alebo aj Alpa, keď však nemáte ani jedno z tohto, pomôže vám aj obyčajná vodka, ktorá ale vírusy a baktérie nezabije, no pri čistení môže pomôcť. Ak vám prekáža zápach, môžete ju zriediť s vodou a s troškou prípravku na umývanie riadu, v prípade elektroniky si však dávajte pozor, pretože voda ju môže poškodiť.

Upratovanie kúpeľne

Väčšina z nás udržiavala svoju kúpeľňu čistú aj bez toho, aby vypukla pandémia, no teraz by sme mali venovať určite zvýšenú pozornosť a väčší dôraz na to, aby ste sa tomu venovali dôkladnejšie. Nezabúdajte pri čistení na splachovanie a na miesta, ktorých sa často dotýkate, ako napríklad batéria umývadla.

Foto: unsplash

Čo by ste mali čistiť často?

Mnohí ľudia sa celkom nezhodujú v tom, ako čo najlepšie čistiť povrchy a len zriedka nastane nejaká zhoda v tom, ktoré povrchy umývať každý deň a ktoré naopak stačí umývať častejšie, ale sporadicky. Medzi takéto veci patrí napríklad aj chladnička, respektíve jej vonkajšia časť. Pri čistení by ste nemali zabúdať na jej dvierka a taktiež aj kľučku, ak nejakú má. Pokiaľ ide o vnútro chladničky, to by ste mali čistiť tak, ako ste to robili aj doteraz.

Foto: unsplash

Perte častejšie

Asi každý z nás perie niekoľkokrát do týždňa. Teraz však väčšina ľudí prízvukuje, aby sme prali ešte častejšie. Týka sa to hlavne uterákov, obliečok na periny a na vankúše, ale aj rôznych handier či utierok. Ak môžete, perte veci na vyššej teplote, ako ste doma zvyknutí. Dávajte pozor aj na veci, ktoré neustále nosíte, no nedávate ich do práčky, napríklad rôzne šperky či hodinky. Aj tie musíte pravidelne čistiť.

Čo sa týka oblečenia, ktoré nosíte medzi ľudí napríklad do práce alebo do obchodu. Po návrate domov by ste ho mali dať rovno oprať. Vírus sa môže držať aj na povrchoch, to znamená aj na oblečení. Dokonca nedávna štúdia hovorí, že sa drží aj na topánkach. Preto neriskujte a oblečenie perte častejšie.

Rovnako je to s bavlnenými rúškami na tvár. Tie by ste mali vyvariť alebo oprať po každom použití. Jednorazové rukavice samozrejme vyhoďte ešte pred obchodom a vydezinfikujte si ruky, alebo ich vyhoďte doma do samostatného plastového sáčku. Použité jednorazové rúška aj rukavice putujú do komunálneho odpadu, no samostatne izolované v extra sáčku.

Foto: unsplash

Pri čistení noste rukavice

Nezabúdajte na to, že čokoľvek čistíte, musíte mať na rukách rukavice. Len tak môžete zaručiť, že baktérie neroznesiete na svoje ruky a tým spôsobom aj ďalej. Dôležité taktiež je, aby ste sa za žiadnych okolností nedotýkali svojej tváre.

Používate teraz na čistenie niečo špeciálne? Máte upratovacie rituály alebo sa držíte klasického upratovania, ktoré ste mali zaužívané aj predtým?

Najnovšie články