Umelecký svet smúti. Zomrela svetoznáma módna návrhárka, ktorá navždy zmenila módny priemysel

TASR

Foto: pixabay

Vo veku 81 rokov vo štvrtok zomrela britská módna návrhárka Vivienne Westwood. TASR správu prevzala zo stanice BBC. Westwoodovej módny dom v príspevku na Twitteri uviedol, že návrhárka zomrela „pokojne a v kruhu rodiny“ v londýnskej štvrti Clapham.

Článok pokračuje pod videom ↓

Jej manžel a zároveň spolupracovník Andreas Kronthaler vyhlásil, že „bude ďalej pokračovať (v práci) s Vivienne v srdci“. Westwoodovej kariéra v módnom priemysle začala v 70. rokoch minulého storočia. Venovala sa najmä punkovému štýlu obliekania, čím sa stala jednou z najvýraznejších svetových návrhárok.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Vivienne Westwood (@viviennewestwood)

Neopakovateľný štýl

„Dala punku výzor a štýl, ktoré sa radikálne odlišovali od čohokoľvek predtým,“ uviedol Andrew Bolton z Metropolitného múzea umenia v New Yorku. Dodal, že Westwoodová vo svojich návrhoch používala „roztrhané džínsy, zatváracie špendlíky a tričká s nápismi… predstavila postmodernizmus“. Podľa Boltona sa vďaka Westwoodovej stal „punkový štýl súčasťou hlavného módneho prúdu“.

Vivienne Westwood bola známa aj ako aktivistka a bojovníčka proti globálnemu otepľovaniu a klimatickej zmene. Zosnulá britská kráľovná Alžbeta II. jej udelila dve vyznamenania vrátane Radu britského impéria.