Viktor Vincze vyzval ľudí, aby neumývali plastové tégliky od jogurtu. Čo na to ekologička?

Hyriaková Kristína

Foto: Instagram (viktorvincze)

Triedenie odpadu je stále veľkou témou, a to hlavne z toho hľadiska, že mnohí ľudia ešte stále nevedia, ako správne recyklovať. Veríme, že už nikomu nie je potrebné vysvetľovať, čo patrí do ktorého kontajnera. So správnym vyhadzovaním smetí sa však stále spája množstvo ďalších otázok.

Článok pokračuje pod videom ↓

Známe osobnosti sa často snažia druhým ľuďom ukázať, že sa dá žiť aj viac ekologicky, napríklad tým, že sa budete snažiť produkovať menej odpadu alebo sa budete snažiť vyhýbať kupovaniu oblečenia z lacných obchodov. Ako je to však s triedením odpadu a jeho vyhadzovaním veľmi často informuje aj známy moderátor Viktor Vincze. Ten práve svoj Instagram často využíva na propagáciu ekológie či ochrany životného prostredia.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Viktor Vincze (@viktorvincze),

Umývate obaly pred vyhodením?

Mnohí z nás určite predtým, než vyhodili obaly od jogurtu, smotany alebo od iných vecí dôkladne všetko umývali. Niektorí možno dokonca žili v predstave, že bez umytia recyklácia ani nemá význam. Viktor vyvracia tento názor a možno to prekvapí aj vás. „Jedine takto treba umývať plastové kelímky pred vyhodením do žltého kontajnera – poriadnym dojedením. Dôkladné umývanie plastových fliaš, obalov od šampónov, kozmetiky, jogurtov…NIE JE POTREBNÉ. Pýtal som sa na to priamo u recyklátora. Recyklačné linky totiž fľaše rozdrtia na malé vločky (viď druhý slajd) a opakovane ich perú pri vysokých teplotách,“ napísal.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Viktor Vincze (@viktorvincze),

Aj voda je zdroj

„Umytie má zmysel pri extrémne špinavých alebo mastných obaloch, ktoré potom môžu znehodnotiť aj čisté obaly v kontajneri. Prípadne, ak často nevynášate smeti a mliečne veci vám tak začnú doma plesnivieť a smrdieť. Inak len vyškriabte všetok jogurt, maximálne ho kvapkou vody vypláchnite a hotovo. Toto isté sa týka aj etikiet a uzáverov, pokojne ich nechajte tak. Fľaše čo najviac STLAČTE a vhoďte do žltého kontajnera. O zvyšok sa bez väčších problémov postarajú recyklátori. Aj voda je totiž cenný zdroj.“

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Viktor Vincze (@viktorvincze),

Ako je to z nebezpečnými látkami?

Napriek tomu, že Viktor má pravdu, v praxi to zase nie je až také jednoduché. Nie všetko môžete vyhodiť do kontajnera bez dôkladného umytia. Týka sa to hlavne takých obalov, v ktorých mohli byť potenciálne nebezpečné tekutiny alebo látky. Hoci aj na oficiálnych stránkach, ako je napríklad Elektronický portál odpadov, je uvedené, že plastové obaly od kozmetiky a čistiacich prostriedkov nemusíte dôkladne umývať. Nie je to však až také jednoznačné. Pri téglikoch majú uvedené nasledovné.

Drobné pozostatky jogurtu nevadia, plasty sa pred spracovaním perú. Stačí jogurt alebo iný produkt dôsledne vyškrabať a prípadne opláchnuť malým množstvom vody aby nezašpinil aj čistý odpad v nádobe. Pozor je potrebné dať pri obaloch od mastných látok. Tie pred vyseparovaním umyte teplou vodu a čistiacim prostriedkom.

Na názor sme sa opýtali aj ekologičky a environmentálnej manažérky z praxe. „Áno. Je to skôr morálne alebo hygienické hľadisko, nakoľko zberné miesta majú vlastné dotrieďovacie linky, kde pracujú ľudia, ktorí odpad ešte ručne preberajú. Problémom skôr je, že špinavé tégliky sú po čase plesnivé, dobre nevoňajú a mnohým prídu až nechutné. V rámci technológie zhodnocovania plastov teda nie je potrebné tieto plastové nádoby umývať.“

Ekologičky sme sa pýtali aj na názor, že nie je predsa plastový obal ako plastový obal. V niektorých aj kozmetických výrobkom môžu byť toxické látky. „Kozmetické nádoby vôbec neumývam, nie je to potrebné. Iné sú plastové nádoby, kde boli chemikálie alebo čistiace produkty. Vždy si však treba skontrolovať danú chemikáliu a postupovať podľa odporúčaní. Pri firmách je to tak, že pokiaľ má nejaká nádoba na sebe znak výstražného kosoštvorca, ide o nebezpečnú vlastnosť chemikálie a tým pádom je odpad automaticky nebezpečný.

Pri domácnosti je to trochu inak. Pokiaľ by ste chceli nádoby, v ktorom boli nebezpečné látky vytriediť, museli by ste ich odovzdať pri zbere nebezpečného odpadu z domácnosti.“ Ideálne by bolo zamýšľať sa nad kúpou týchto produktov. Lepšie urobíte, ak investujete do prírodných, prípadne do takých, kde nádoby pokojne môžu poputovať umyté do plastového zberného koša.

Najnovšie články