Vo veku 89 rokov zomrela herečka, ktorú pozná takmer každý: Zmenila históriu filmov a seriálov

TASR

Foto: pixabay

Vo veku 89 rokov zomrela v sobotu v štáte Nové Mexiko prirodzenou smrťou afroamerická herečka, speváčka a tanečníčka Nichelle Nichols, ktorá sa preslávila úlohou komunikačnej dôstojníčky Nyoty Uhury v seriáli Star Trek z druhej polovice 60. rokov a nadväzujúcich šiestich celovečerných filmoch.

Uviedla to agentúra AFP, podľa ktorej o tom informoval jej syn Kyle Johnson na oficiálnej webovej stránke uhura.com.
Meno jej fiktívnej postavy pochádza zo svahilského slova uhuru, znamenajúceho sloboda. Nicholsová sa zapísala do dejín americkej kinematografie, keď v epizóde z roku 1968 pobozkala kapitána vesmírnej lode Enterprise Kirka, ktorého stvárnil William Shatner. Často sa hovorí o prvom bozku Afroameričanky a belocha v seriáli, čo niektorí spochybňujú.
Ani samotný bozk nebol priamo zachytený, ale len naznačený perspektívou kamery.

Zmenila históriu

„Naše pery sa nikdy nedotkli,“ uviedla Nicholsová podľa knihy Star Trek Memories (1993), ktorej autorom je v súčasnosti 91-ročný Shatner. Napriek tomu má táto scéna dokonca samostatné heslo vo Wikipédii, poznamenáva AFP. Nicholsová sa dostala do popredia v čase, keď černošskí herci boli najčastejšie obsadzovaní do úloh sluhov alebo zločincov. V jednom momente uvažovala o odchode zo seriálu a návrate do divadla.

Keď to však počas náhodného stretnutia spomenula bojovníkovi za občianske práva Martinovi Lutherovi Kingovi Jr., ten jej podľa magazínu Hollywood Reporter povedal: „To nemôžeš. Nechápeš, že po prvýkrát sme videní tak, ako by sme mali byť videní? Nemáš rolu černocha. Máš rovnoprávnu rolu.“ Neskôr Nicholsová pracovala ako náborová pracovníčka pre americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA), ktorý ju oslovil po tom, čo kritizovala, že má vo svojich radoch málo ľudí iných rás.

Dožila sa úctyhodného veku

Z prvého krátkeho s Fosterom Johnsonom má syna Kylea. Druhýkrát bola v rokoch 1968 – 1972 vydatá za Dukea Mondyho, aj toto manželstvo sa však skončilo rozvodom. Svoj voľný čas venovala Star Treku a aktívne sa zúčastňovala na rôznych stretnutiach fanúšikov. Pravidelne s nimi komunikovala aj cez svoje oficiálne stránky a účet na Twitteri. Nicholsová už dlhší čas bojovala so zdravotnými problémami. V roku 2015 utrpela mozgovú príhodu.

2
Komentovať