Zašiel priďaleko a 10-ročného chlapca s autizmom spútal na zemi. Celý svet odsudzuje konanie tohto muža, ktorý je za to zodpovedný

Banana

Videozáznam z brutálneho zásahu školským strážnikom sa dostal na verejnosť a ľudia sú pohoršení správaním dospelého chlapa. Muž, ktorý má dohliadať na poriadok v škole a má zaistiť bezpečnosť žiakov i učiteľov je teraz pod paľbou kritiky. Jeho zásah proti 10-ročnému chlapcovi s autizmom pobúril ľudí a rodičia chlapca plánujú podniknúť právne kroky proti škole, v ktorej by mal byť takýto zásah proti dieťaťu nemysliteľný.

Článok pokračuje pod videom ↓

Rodičia spomínaného 10-ročného chlapca Emily a Robert Brown boli šokovaní, keď sa k nim záznam z kamery, ktorá je obyčajne pripevnená na tele strážnika dostal. Celý incident sa odohral na škole v Texase, ktorú navštevuje aj malý Thomas. Od priebehu výučby a školského dňa by sme mohli čakať všeličo, ale že vám dieťa tvárou k zemi násilím drží školský strážnik, to by asi nechcel zažiť žiaden rodič.

Celá vyhrotená situácia trvala asi dve hodiny a začala sa tým, že Thomas vyrušoval spolužiakov a ignoroval svoju učiteľku. Rozrušený chlapec sa po chvíli snažil odizolovať od ostatných a chcel sa ukryť do jednej z políc. Následne bol teda privolaný školský strážnik Eric Coulston, ktorý v USA funguje podobne ako polícia, má zhruba rovnaké právomoci a spolupracuje s políciou. Jeho úlohou je však zaistiť bezpečnosť v škole, ochranu žiakov i učiteľov a je privolaný vo vyhrotených situáciách, ktoré učitelia nezvládajú. Keďže učiteľka si nevedela poradiť s chlapcom, zavolala strážnika Erica.

Eric Coulston zakročil, keď sa učiteľke podarilo dostať Thomasa z výklenku police. Bol odvedený do prázdnej miestnosti, pretože okolo seba kopal nohami a snažil sa utiecť. Prázdna miestnosť mala slúžiť na utíšenie chlapca, no u toho sa agresia len stupňovala. Následne ho strážnik pritlačil hrubou silou k zemi a s veľkou námahou nasadil chlapcovi, ktorý bol zjavne maximálne rozrušený putá.

Po dvoch hodinách bol chlapec pokojnejší a bolo mu dovolené si sadnúť. Keď však začal trhať papierové vreckovky a hádzať ich po učiteľke, bol znovu násilím spútaný. Jeho matka má na celú vec svoj názor:

„Je to zneužívanie, je to týranie a peklo, ktorým si musel prejsť.“

Thomasovi rodičia ihneď zistili, že v škole sa niečo dialo. Ich 10-ročný syn s autizmom prišiel domov s modrinami. V škole majú vyvinutý plán, ktorý sa má použiť práve v prípadoch, že by mal ich syn záchvat alebo sa choval neprimerane. Nikde sa však nepíše, že má byť použitá hrubá sila, putá a že dieťa má byť obmedzené na slobode len aby sa upokojilo.

Aj advokátsky konzultant, ktorý v spore zastupuje rodičov nesúhlasí s celým postupom a viní školu. „Bolo to zneužívanie. Bol to neprimeraný zákrok. Bolo to zlé. Ak sú dieťaťu nasadené putá len kvôli papierovým vreckovkám je to poburujúce. Robím túto prácu profesionálne vo viac ako 50 okresoch a toto je najhoršie, čo som kedy videl.“

Rodičia teraz bojujú nielen za svojho syna ale za všetky deti, ktoré by mali byť v škole v bezpečí. Za múrmi školy by nemali byť vystavené fyzickému ani psychickému násiliu či nátlaku a nemali by byť zneužívané rukami ľudí, ktorí tu majú byť pre nich.

Aký máte na celú vec názor vy? Podeľte sa s nami o svoj postoj vo forme komentáru.

Pozri aj: Matku zabijú a sloníča mučia. A to všetko preto, aby turisti mohli zažiť „skvelú“ jazdu na slonovi

 Jana, unilad.co.uk