Seniori si myslia, že v roku 2024 budú dôchodky nižšie, toto je realita. Sociálna poisťovňa zažíva v pobočkách nával

Hyriaková Kristína

Foto: TASR archív

V posledných dňoch zažíva Sociálna poisťovňa nával žiadateľov o dôchodky. Mnohí seniori si podávajú žiadosť ešte v tomto roku, pretože si myslia, že v budúcom roku budú dôchodky nižšie.

Článok pokračuje pod videom ↓

Informoval o tom portál Finsider. V princípe je to tak, že kto požiada o dôchodok v tomto roku, má výhodu. K vypočítanej penzii sa mu pripočítajú dve valorizácie. Januárová ho zvýši o 11,8 percenta a mimoriadna valorizácia vo výške 10,6 percenta. Ak niekto odpracoval 40 rokov a jeho plat bol na úrovni priemernej mzdy, jeho dôchodok by mal mať výšku 659,10 eura.

Od čoho výška dôchodku závisí?

Po započítaní oboch valorizácií by dôchodok tohto seniora dosiahol výšku 815,10 eura. Keďže v januári sa penzia opäť zvýši, dostával by 844,50 eura. Nie je však jasné, akú výšku bude mať dôchodok seniora, ktorý o to požiada až v budúcom roku.

Foto: unsplash

Dôchodok sa počíta ako násobok počtu odpracovaných rokov, aktuálnnej dôchodkovej jednotky (ADH) a priemerného osobného mzdového bodu. ADH je v tomto roku 16,4764 eura a priemerný osobný mzdový bod človeka, ktorý poberal priemernú mzdu, je 1.

Niekomu sa odchod do dôchodku neoplatí

„Ľuďom, ktorí pôjdu do dôchodku v budúcom roku, sa bude ich vypočítaná penzia valorizovať o 14,5 percenta. To znamená, že aby dôchodok človeka, ktorý pôjde do penzie v budúcom roku, bol v rovnakej výške, ako keby oň požiadal ešte v tomto roku, musela by aktuálna dôchodková hodnota narásť o 11,9 percenta na 18,4375 eura. V prípade, že by bol jej rast vyšší, budúcoroční penzisti by dostali vyššie dôchodky ako tí tohtoroční. Naopak, ak ADH porastie menej, ich penzie budú nižšie,“ informuje portál.

Jasné to bude až v decembri

Najnovšie články