Mamičky pozor! Ak vaše dieťa nezačne chodiť do tohto veku, okamžite by ste mali ísť k lekárovi

Lucia Mužlová

Keď sa jedná o naše deti, sme láskaví, trpezliví a snažíme sa ich už od útleho veku viesť k ich prvým míľnikom. Jedným z nich sú aj prvé krôčiky. Kedy by ale malo dieťatko začať chodiť? Na presnom veku sa asi nezhodneme, pretože u každého dieťaťa je to iné. Lekári sa však zhodujú na tom, že ak dieťa nezačne chodiť do určitej doby, mohlo by to indikovať vážne zdravotné problémy.

Prvé slovo, prvé samostatné sedenie, prvá normálna strava, toto všetko sú okamihy, ktoré sa každému rodičovi zaryjú hlboko do pamäte. Najväčšia udalosť ale samozrejme je, keď sa bábätko prvýkrát samé odhodlá urobiť pár krôčikov.

pixabay

Jedna mamička mala trochu obavy, pretože jej dieťa nechodilo ani keď už malo 17 mesiacov. Problém to začal byť vtedy, keď chcela dieťa umiestniť do jasličiek. Učiteľky jej jemne naznačili, že by to mohol byť problém. Mamičky, nebojte sa zbytočne.

Podľa lekárov je každé dieťa pripravené v iný čas. Väčšina detí uskutočňuje svoje prvé kroky niekedy medzi 9. a 12. mesiacom života. Niektoré deti začínajú až v 14., či 15. mesiaci a niektoré dokonca ešte neskôr, okolo 16. až 17. mesiaca. Obávať by ste sa mali až vtedy, ak vaše bábätko nechodí ani po dovŕšení 18. mesiaca života.

pixabay

Ak máte pocit, že vašej ratolesti sa akosi nechce, môžete skúsiť tieto tipy, ktoré by ho časom mohli rozchodiť.

  • Držte dieťa za ruky a pomáhajte mu s chôdzou. Takéto cvičenie by ste spolu ale mali praktizovať pravidelne.
  • Dajte mu pocit bezpečia a vyhraďte miesto, kde sa nebude môcť udrieť a nič mu nebude zavadzať. Púšťajte ho na pár sekúnd a kontrolujte pritom jeho stabilitu. Keď padne na zadok, ktorý je chránený plienkou, nie je to taký hrozný pád, ako by sa mohlo zdať.

  • Skúste dieťa postaviť a sledujte, ako dlho udrží stabilitu. Dajte pozor na to, aby ste ho chytili, keď bude padať. To, že vám bude dôverovať, je veľmi dôležité.
  • Urobte z chôdze hru a chváľte aj za malé úspechy.
  • Keď dieťa spadne, chytí sa alebo ho len idete položiť, položte ho do stoja, nie do sedu.
  • A hlavne, buďte láskaví, trpezliví a urobte z prvých krôčikov zábavnú aktivitu, na ktorú sa bude vaše bábätko tešiť.

Pozri aj: Tri TOP nápoje, ktoré urýchľujú metabolizmus. Už za 5 dní som schudla 2 kilogramy a nevrátili sa naspäť ani keď som kútu ukončila

Lucia M, popsugar.com

0
Komentovať