Finančná situácia Slovákov sa zhoršila. Odborník radí, na ktorých položkách môžu ušetriť

SITA

Foto: unsplash

Vysoké ceny a aktuálna ťažšia ekonomická situácia vrátane rastúcich úrokov hypoték a cien bývania Slovákov výrazne zasiahli. Až 93 percent Slovákov hovorí, že sa ich finančná situácia v porovnaní s minulým rokom nezlepšila.

Celkovo až 63 percent Slovákov priamo hodnotí svoju finančnú situáciu ako medziročne horšiu. Vyplýva to z reprezentatívneho prieskumu, ktorý v decembri pre OVB Allfinanz Slovensko uskutočnila agentúra 2muse. Ľudia na súčasnú sťaženú situáciu reagujú snahou šetriť. Podľa prieskumu plánuje najväčšia časť obyvateľov, a to 51 %, v najbližších troch mesiacoch šetriť na luxusných produktoch a službách. Slováci tak majú podľa OVB správne nastavené priority pri šetrení.

Potrebné je obmedziť luxusný tovar

Luxusný tovar a služby sú v časoch šetrenia položkou, ktorú je podľa odborníkov potrebné obmedziť ako prvú. Celkovo 44 percent obyvateľov chce menej míňať na voľnočasové aktivity a 39 percent považuje za potrebné šetriť na tovaroch a službách každodennej spotreby.

Foto: maxpixel

Len každý tretí oslovený rozmýšľa nad redukciou finančných služieb a produktov a, naopak, 55 percent výdavky na finančné produkty nechce meniť a dokonca sedem percent ich bude zvyšovať.

Odborník radí

„Mnohí Slováci si počas pandémie uvedomili, že kvalitné poistenie je nevyhnutnosť a v praxi stále vidíme zvýšený dopyt po rizikovom životnom poistení. Zároveň si ľudia výrazne viac uvedomujú, že potrebujú kvalitne nastavený finančný plán,“ povedal finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko Marián Búlik.

Foto: unsplash

Analytik hovorí, že pri finančných produktoch existujú možnosti na úsporu, avšak treba k nim pristupovať premyslene. Pri finančných produktoch má zmysel pozrieť sa v prvom kroku na úvery. Ľudia majú možnosť konsolidácie úverov, či refinancovania. Príležitosťou na úsporu sú aj poplatky za bežné účty.

Služby bezplatne

Najnovšie články