Muž jej odrezal obe ruky. Lekár, ktorý jej ich prišíval naspäť, vyrozprával príbeh z operačnej sály. Z jeho slov vás zamrazí

Lucia Mužlová

Nie je to tak dávno, čo sme vás informovali o brutálnom útoku manžela, ktorý svojej žene zo žiarlivosti odrezal ruky krátko pred Vianocami. Tento tragický príbeh spôsobil v médiách poriadny rozruch a o diskusie nebola núdza. Len málo ľudí však hovorilo o šikovných rukách doktora, ktorému sa podarilo mladú ženu zachrániť.

Doktor Timofey Sukhinin, chirurg, ktorý mladú ženu zošíval na sále, sa podelil o príbeh, ktorý sa udial na operačnej sále. Podľa jeho vlastných slov to bol ten najhorší prípad, aký počas svojej dlhoročnej praxe zažil, a to operoval aj počas 90. rokov, kedy boli podobné prípady zrejme bežnejšie ako dnes.

Gepostet von Timofey Sukhinin am Dienstag, 12. Dezember 2017

„Operoval som muža, ktorý si odtrhol vlastnú ruku, pretože mu hlasy v jeho hlave hovorili, že touto rukou zabil svoju mamu. Človeka, čo však toto urobil niekomu blízkemu a úmyselne, s tým som sa ešte nestretol,“ hovorí lekár.

Operácia trvala viac ako 9 hodín a bola jedinečná. Chirurgovia šili nerv za nervom, a to všetko počas hrobového ticha. „Začali a aj sme skončili v tichu. Tento brutálny prípad umlčal každého,“ spomína doktor.

Celý svet dúfal v zázrak, pretože nebolo isté, či sa ruky podarí prišiť. Ak by sa podarila aspoň jedna, bol by to zázrak. Nakoniec však všetko dopadlo dobre a ľudia reálne hovorili o zázraku.

Skromný lekár dodáva: „Máme na to oddelenie a robíme, čo môžeme. Toto je prvá nemocnica, kde sa praktizuje mikrochirurgia. Predtým boli takíto pacienti prevážaní do strednej Ázie, pretože tam sídlilo jediné podobné oddelenie.“

pixabay

Mnoho lekárov však mikrochirurgiu vešia na klinec a oveľa viac začína prosperovať plastická chirurgia v prvom rade preto, že je výnosnejšia. Štátne financovanie mikrochirurgie sa každým rokom znižuje a profesionálov je čím ďalej tým menej. Tento odborník doprial žene normálny život po tragickej udalosti. Ak sa vôbec dá nazvať normálnym. Toto by zanechalo rany na každom človeku.

„Sme na križovatke rôznych odborov. Spájame kosti, šľachy a nervy, potom cievy a nakoniec riešime aj vizuálne úpravy ako plastickí chirurgovia. Bohužiaľ, mnohí si myslia, že karpálna chirurgia nie je na dobrej úrovni a lukratívna. To však len dovtedy, kým sa nestane podobný prípad. Ľudia bez prstov predsa neumrú. My však môžeme zlepšiť kvalitu ich života,“ dodáva lekár.

My prácu lekárov obdivujeme a každý jeden si zaslúži našu úctu. Človek, ktorý je oddaný svojej práci, môže dokázať veľké veci. Dokonca obrovské a dokonca aj zázraky.

Pozri aj: Prvá transplantácia hlavy má prebehnúť už čoskoro. Vedci však tvrdia, že dobrovoľníka čaká osud horší ako smrť

Lucia, takprosto.cc

0
Komentovať