Štúdie dokázali: Čím viac času trávite s rodičmi, tým dlhšie budú žiť

Lucia Mužlová

Vedci často prinášajú rôzne zaujímavé a nečakané zistenia. Jedným z takýchto zistení je aj to, že ak žijete s rodičmi, predlžujete ich život. Ak teda uvažujete o odsťahovaní sa od rodičov, no nemáte na to žiadny vážny dôvod, radšej v ich záujme s nimi ostaňte. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Podľa záverov vedcov, osamelosť hrá kľúčovú úlohu v urýchlení procesu starnutia s čím prirodzene súvisí aj úmrtnosť. Výskumníci pozorovali stav 1600 starších ľudí s priemerným vekom 71 rokov. V rámci štúdie nesledovali faktory ako je zdravotný stav, či sociálno-ekonomické postavenie. Zaujímala ich osamelosť.

Happy Madison Productions
Happy Madison Productions

Po viac ako 6 ročnom sledovaní týchto osôb vedci zistili, že tí, ktorých deti pravidelne navštevovali mali pravdepodobnú úmrtnosť na úrovni 14%. To je nižšie číslo ako u osamelých dôchodcov, ktorých príbuzní nenavštevovali. Tam je pravdepodobnosť úmrtia o 9% vyššia, na úrovni 23%.

Starší ľudia sú významnou súčasťou spoločnosti. Problémom je, že ich deti alebo vnúčatá majú mnohé iné povinnosti, a tak im na svojich rodičov či starých rodičov neostáva čas. Vo všeobecnosti ale platí, že starší ľudia dokážu pochopiť aj problémy súčasnosti a dokážu svojim potomkom odovzdať mnohé cenné rady. Často sú ochotní a pripravení poradiť a odovzdať ich celoživotné skúsenosti ďalším generáciám.

Universal Pictures
Universal Pictures

Preto, ak už nežijete so svojimi rodičmi, pravidelne im volajte alebo ešte lepšie, často ich navštevujte. Aj keď sú už starší, vôbec to neznamená, že sa v modernom svete a v jeho problémoch neorientujú, mnohokrát je to práve naopak. A navyše, ako aj výskum ukazuje, takáto otvorená komunikácia s nimi im predlžuje život a budú sa tiež cítiť viac potrební. A to rozhodne stojí za tých pár hodín týždenne.

zdroj: babskeveci.sk, brightside.me, goodhousekeeping.com, jamanetwork.com

Najnovšie články