Znovu uradovali vandali. Zničili fotografie, ktoré si mali uctiť pamiatku obetí holokaustu

TASR

Foto: pixabay

Vandali zaútočili na portréty obetí holokaustu rozvešané na uliciach v centre rakúskeho hlavného mesta Viedeň, oznámil v pondelok prezident Alexander Van der Bellen. Dodal, že ho útoky „hlboko znepokojili“. Útok v noci na pondelok bol tretí od začiatku mája, keď bola vo Viedni nainštalovaná výstava taliansko-nemeckého fotografa Luigiho Toscana.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Cécile Mattray (@kimy0130) on

Z približne 80 portrétov v nadživotnej veľkosti boli vyrezané tváre, uviedol fotograf tlačovej agentúry AFP. Na ostatné snímky načmárali páchatelia hákové kríže alebo ich porezali nožmi. Prezident Van der Bellen vo vyhlásení uviedol, že ho útoky na výstavu na počesť obetí nacizmu „hlboko znepokojili“.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Diljin Felat (@diljinfelat) on

„Viem, že drvivá väčšina rakúskej spoločnosti úplne odmieta krutosti spáchané nacistami. Niektorí však nedokážu vidieť pravdu a vážne memento zachytené na týchto fotografiách je zdrvujúce,“ napísal Bellen. Toscano uviedol, že útok ním „otriasol“ a je prvý na 13 takýchto inštalácií jeho fotografií po celom svete.


Už došlo k vandalským činom, ktoré neboli politicky motivované, ale žiaden nemal takýto rozsah,“ povedal Toscano pre agentúru AFP. „Toto je pravicový radikalizmus,“ dodal. Rakúske Fórum proti antisemitizmu zaznamenalo v roku 2017 až 503 protižidovských činov v krajine, čo je dvojnásobok počtu z roku 2014.

0
Komentovať