AKTUÁLNE: Búrky môžu spôsobiť povodne. Meteorológovia vydali výstrahu pre tieto oblasti Slovenska

Lucia Mužlová

Foto: archív TASR

Búrky budú pokračovať. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal výstrahu pred búrkami pre celé Slovensko na nedeľu večer. V pondelok výstraha pokračuje pre celé západné a stredné Slovensko, ale aj pre niektoré regióny na východe Slovenska. Správy priniesla TASR.

Článok pokračuje pod videom ↓
Foto: archív TASR

Slovensko potrápia búrky

Pondelková výstraha podľa informácií na webe SHMÚ platí od 14.00 h do večera do 20.00 h. SHMÚ ju vydal pre všetky kraje západného a stredného Slovenska, ale aj pre niektoré okresy Košického a Prešovského kraja. Meteorológovia zároveň upozorňujú na vysoké teploty v týchto regiónoch, výstrahu prvého stupňa na pondelkové popoludnie vydal SHMÚ pre Košice, Michalovce, Sobrance či Trebišov.

SHMÚ tiež upozorňuje na hrozbu prívalových povodní z dažďov, pre okres Považská Bystrica vydal výstrahu druhého stupňa, upozorňuje však na podobné riziko aj v okresoch Partizánske či Zlaté Moravce.

Foto: pixabay

Počasie na pondelok

Počasie u nás ovplyvňuje tlaková výš. Polooblačno až oblačno, na mnohých miestach prehánky alebo búrky. Teploty 27 až 32 stupňov Celzia. Na západnom Slovensku prevažne oblačno, možnosť prehánok alebo búrok, najnižšie ranné teploty 19 až 16 a najvyššie denné 29 až 32 stupňov C. Na strednom Slovensku prevažne oblačno, možnosť prehánok alebo búrok, najnižšie ranné teploty 18 až 13 a najvyššie denné 27 až 31 stupňov C. Na východnom Slovensku prevažne oblačno, možnosť prehánok alebo búrok, najnižšie ranné teploty 18 až 14 a najvyššie denné 27 až 31 stupňov C.

Foto: pixabay

Počasie na horách: Vo výške 1000 m prevažne oblačno, možnosť prehánok alebo búrok, najnižšia ranná teplota 14 a najvyššia denná 24 stupňov C. Vo výške 1500 m prevažne oblačno, možnosť prehánok alebo búrok, najnižšia ranná teplota 13 a najvyššia denná 20 stupňov C. Vo výške 2000 m prevažne oblačno, možnosť prehánok alebo búrok, najnižšia ranná teplota 11 a najvyššia denná 16 stupňov C.

Ako informuje imeteo.sk, s búrkami teraz treba počítať každý deň. Búrky majú v našej oblasti živnú pôdu. Tvoria sa vo vlhkom a teplom juhovýchodnom prúdení. Práve v tomto prúdení sa na našom území tvoria početné búrky. Tie priniesli počas víkendu na naše územie tisícky bleskov a ďalšie tisícky prinesú v nasledujúcich dňoch. Búrky nás čakajú aj dnes a to na viacerých miestach. Spočiatku sa budú vyskytovať predovšetkým na horách severného Slovenska, no k večeru sa môžu objaviť aj na západe.