Ponuka, ktorá sa neodmieta. Ak sa presťahujete do tohto chorvátskeho mesta, dostanete 13 500 eur, má to však jeden háčik

Lucia Mužlová

Ak však chcete posilniť rady obyvateľov Vrbovska, musíte sa ponáhľať. Podľa slov starostu finančný príspevok na kúpu nehnuteľnosti vo výške 100-tisíc chorvátskych kún (približne 13 482 €), dostanú len kupci prvých desiatich domov. Nové nariadenie by podľa slov starostu Dražena Mufića malo vstúpiť do platnosti už začiatkom budúceho roka.

Článok pokračuje pod videom ↓

Vrbovsko malo sedem rokov dozadu približne 6-tisíc obyvateľov, čo sa však rapídne zmenilo. Za posledné roky počet obyvateľov klesol o tisícku, čo je na tak malé mesto viac než dosť. Aby mesto aj v budúcnosti fungovalo, táto situácia sa musí zmeniť. Desiatky domov zívajú prázdnotou, pretože ľudia húfne odchádzali za prácou do oblasti, ktoré sa môžu pochváliť prosperitou. Nečudo. Vrbovsko nesadne každému. Vyznačuje sa totiž zvláštnosťou, ktorú nenájdete v žiadnom bedekeri.

Sedem rokov dozadu tu takmer nikto nepracoval

View this post on Instagram

Beautiful! 😍😍😍 Love Vrbovsko! ❤ . 🔻🔻🔻 Check out our free mobile app for iOS and Android and discover more top locations! Pointers Travel is best personal travel guide for Croatia. Link in bio! . Travel with us! 📍Visit Croatia!🇭🇷 . . . . . . . . . . #croatia #lovecroatia #croatia_instagram #croatia_photography #croatiafulloflife #igerscroatia #croatiancoast #croatialove #visitcroatia  #kroatien #croacia #croazia #croatie #クロアチア #Хорватия #croatiafulloflife #croatiatravel #visitcroatia #instacroatia #croatiagram #croatia_ig #beautiful #travel #wanderlust #summer #love #happy #drone #sunset #aerialphotography #vrbovsko #nature 📸 @vladfran.croatia

A post shared by Pointers Travel (@pointerstravel) on

I keď to znie neuveriteľne, pred pár rokmi v meste takmer nikto nepracoval, pretože tam skrachovali tri veľké podniky. Ľudia však museli z niečoho žiť, čo viedlo k zvýšenej kriminalite. Prakticky všetci boli zatknutí, okrem tých, ktorí pracovali v štátnych službách. Teraz však je už situácia úplne iná. Mesto už netrápi nedostatok pracovných príležitostí, ako to bolo kedysi, ale úplne opačný problém. Pracovných príležitosti je veľa, no pracovná sila chýba ako soľ.

Toto mesto má ďalšie špecifiká. Nachádza na polceste medzi vychýreným Záhrebom a Rijekou, čo je dosť nešťastná poloha, keďže obe mestá sú príliš vzdialené na denné dochádzanie. Aj preto je potrebné investovať do infraštruktúry. Tá je pre mesto, v ktorom 5-tisíc obyvateľov žije v 65 roztrúsených osadách, skutočne kľúčová. Tieto osady sa rozprestierajú na úctyhodnej ploche približne 260 km². Osady sú navzájom pospájané 120 cestami, o ktoré sa treba starať.

Možností podnikania je tu nadostač

Starosta Mufića by uvítal do svojho mesta viacero podnikateľov, ktorí by vedeli pritiahnuť ďalších ľudí. V meste začal rozkvitať aj turizmus, pretože ide o skutočne nádhernú oblasť, ktorá stojí za pozornosť. Oblasť je taktiež bohatá na lesy a nachádza sa tú píla, ktorá ročne spracuje až 180-tisíc m³ guľatiny. Príležitosti je tu viac než dosť. No bez ľudí prázdne domy chátrajú a čím dlhšie budú bez obyvateľov, tým náročnejšia bude ich následná rekonštrukcia.

Dom vo Vrbovsku kúpite približne za 30 až 40-tisíc eur. Ak si z tejto sumy odpočítate príspevok od starostu, vyjde vám cena nehnuteľnosti, ktorá skutočne stojí za zváženie. Ak vám nevyhovuje veľa ľudí a máte radi prírodu, pričom sa nebojíte zmeny, ponuka nešťastného starostu môže byť pre vás ako stvorená.

Pozri aj: Dokonalá práca snov. Táto spoločnosť vám bude platiť za to, že s kamarátom budete celé dni popíjať gin a cestovať po svete

vecernji.hr