Toto je maximálny vek, ktorého sa môže človek dožiť, hovorí podľa vedcov nová štúdia

Kristína Hagarová

Foto: unsplash

V súčasnej dobe sa ľudia dožívajú vysokého veku. Pokiaľ v minulosti bol už 50 alebo 60-ročný človek považovaný za starého, dnes sa tento vek zvyšuje.

Článok pokračuje pod videom ↓

Priemerný vek závisí od mnohých faktorov a tiež od krajiny, v ktorej človek žije. Vedci však podľa portálu Scientific American prišli na to, koľko rokov sa môže človek maximálne dožiť. Ľudia, ktorí by túžili po večnom živote, možno zostanú sklamaní, no maximálna dĺžka života človeka je 150 rokov. Do úvahy zobrali aj možnosť, že by sme boli schopní vyliečiť všetky choroby, na ktoré často ľudia zomierajú.

Vedci to vypočítali

Odborníci z oblasti biofyziky a biológie tento fakt vypočítali pomocou aplikácie s umelou inteligenciou a spracovala medicínske a biologické údaje stovky tisíc dobrovoľníkov. Zameriavali sa na životný štýl a odozvy ľudského tela. Hlavný autor štúdie, Tim Pyrkov uviedol, že ľudské telo už neodvratne stratí odolnosť a tiež schopnosť regenerácie medzi 130 až 150 rokom života.

Foto: unsplash

Prostredníctvom zistení by mohli všetky aspekty aplikovať do života a starnutie tak oddialiť, záleží však na množstve ďalších faktorov. Svetová priemerná dĺžka života je 73 rokov, jednotlivé krajiny to však majú rôzne. Najdlhšie sa dožívajú Japonci, ktorých priemerný vek je 84,3 rokov, najkratšie zase Stredoafrická republika, kde je priemerný vek len 53,1 rokov. Najstaršia zaznamenaná osoba na svete, ktorá kedy žila, je Jeanne Calment, ktorá zomrela vo Francúzsku v roku 1997 a dožila sa 122 rokov.