Slováci majú dôvod na radosť. Ceny potravín pomaly klesajú, tieto sú však stále výrazne drahšie

Hyriaková Kristína

Foto: unsplash

Zdražovanie pomaly ustupuje a klesá aj inflácia. Naposledy bola na takejto úrovni začiatkom minulého roka. Inflácia sa pritom dostala na jednocifernú úroveň ešte v auguste.

Článok pokračuje pod videom ↓

Ako píše portál TVNoviny, podľa Štatistického úradu SR dosiahla inflácia 8,2 %, takže medziročné zdražovanie kleslo už siedmy mesiac po sebe. Prudkému poklesu pritom zabránilo zdražovanie cien v školstve a rast cien benzínu a nafty, ako aj vybraných služieb.

Čo má vplyv na ceny potravín?

Najväčší vplyv na infláciu majú dlhodobo vyššie ceny potravín. Podľa analytičky Evy Sadovskej z WOOD & Company, dôvodom, prečo sú potraviny stále drahšie, sú vyššie ceny energií a aj drahšie pohonné látky. Vzhľadom na to, že potraviny sa musia do obchodov nejako dostať, práve palivo bolo príčinou, prečo išli aj ich ceny hore. Okrem toho na nich vplýva aj počasie.

Niektoré potraviny sú stále drahé

Napriek tomu rast cien potravín spomaľuje už niekoľko mesiacov po sebe. Oproti roku 2022 najviac klesli ceny rastlinného oleja, za ktorý zaplatíme až o 80 centov menej ako vlani. Klesla aj cena masla. Výrazne drahšie sú cukor, džem alebo cukrovinky, a to až o 20 %. Hore išli aj ceny mäsových výrobkov.

Podľa analytikov bude inflácia stále povoľovať a za celý tento rok dosiahne úroveň 10 až 11 percent. Na nízke úrovne inflácie však podľa Evy Sadovskej môžeme v roku 2023 zabudnúť.

Najnovšie články