Chcete žiť dlhšie? Podľa vedcov by ste sa mali v prvom rade zbaviť tejto najhoršej negatívnej emócie

Gabriela Kinčoková

Foto: pexels

Ak chce človek zostať čo najdlhšie v najlepšej forme a plný zdravia, je dôležité uvedomiť si niekoľko zásadných vecí. Nie je potrebné len cvičiť a zdravo sa stravovať, ak máte v život plný stresu a nervov. Práve nervy a stres môžu veľmi negatívne ovplyvniť vaše zdravie. Potvrdzuje to aj nová štúdia. 

Článok pokračuje pod videom ↓
Foto: pixabay

Táto štúdia bola vypracovaná na základe teórie, ktorú vytvorili dvaja psychológovia Carsten Wrosch a Ute Kunzmann. Teória hovorí o tom, že všetky pozitívne aj negatívne emócie ovplyvňujú zdravie človeka. „Všetky negatívne emócie môžu mať pozitívny dopad na zdravie človeka, ale len vtedy, ak sú správne využité,“ povedal Wrosch pre Time.

Hnev môže napríklad hnať ľudí, aby lepšie splnili zadanú prácu, no na druhej strane smútok môže začať traumatický proces po prežitej traume. Najmä starí ľudia, ktorí si v živote už prešli mnohými pozitívnymi a hlavne negatívnymi zážitkami ako je napríklad strata priateľov a blízkych, môžu na emócie doplatiť. Negatívne emócie môžu poškodiť ich zdravotný stav. Wrosch a Kuzmann realizovali štúdiu, ktorá skúmala dvesto ľudí vo veku od 59 do 93 rokov. Ľudia počas tejto štúdie hovorili o svojich emóciách trikrát týždenne. Skúmaní ľudia tiež hlásili svoj zdravotný stav a poskytovali lekárom vzorky krvi pomocou ktorej zisťovali zápaly.

Foto: pexels

Ľudia vo veku 80 rokov a vyššie, ktorí pravidelne cítili hnev, mali zvýšené zápaly markera IL-6 možno preto, že hnev môže zvyšovať aj hladiny stresového hormónu. Zápal je proces, ktorý telo využíva na boj proti rôznym infekciám či zraneniam. Vo veku 60 a 70 rokov bol hnev silne spojený so zápalovými a chronickými ochoreniami. „Hnev môže priniesť viac stresu a jeho sprievodné problémy. Ak sa ľudia hnevajú a pokúšajú sa vyriešiť problémy, ktoré vyriešiť nevedia, môže to viesť k fyziologickej dysregulácii“ hovorí Wrosch.

Takisto smútok môže byť prejavom horšieho ochorenia ako je napríklad depresia a osamelosť. Wrosch tvrdí, že smútok je lepšou „alternatívou“ ako sa vysporiadať s problémami ako hnev. „Smútok môže skutočne začať začať proces obnovy a pomôcť samému sebe prijať ho,“ dodal. Samozrejme štúdia bola malá a neanalyzovala životné okolnosti, ktoré podnietili ich emócie. Je však vidieť fakt, ako ľudia odlišne reagujú na situácie.

Môže sa zdať veľmi ťažké ovládať všetky naše emócie, no vedci tvrdia, že ich dokážeme regulovať. Na zníženie hnevu je dobré robiť uvoľňovacie cvičenia ako napríklad dychové cvičenia či jógu.

time.com

Najnovšie články