Aj ty robíš jednu z týchto 15+ chýb? Nečudujeme sa, že máš finančné problémy

Michal Blaško

Inšpirovaný legendárnym podnikateľom Adrewom Carnegiem, ktorý dokázal nemožné so zopár centami vo vačku, vyhľadal Napoleon Hill v priebehu 20 rokov viac ako 500 úspešných milionárov, a v roku 1937 uviedol bestseller Mysli a zbohatni. Uviedol v ňom aj 15 dôvodov, prečo ľudia nedosahujú bohatstvo alebo sa im jednoducho finančne nedarí.

Nemáš vopred určený cieľ

„Pre človeka, ktorý nemá stanovený ciel alebo nevie aký je jeho hlavný úmysel, neexistuje nádej na úspech,“ napísal Hill.

Pri budovaní bohatstva si vizualizuj v akom rozsahu by sa malo pohybovať. Potom vytvor finančný plán a stanov, kam presne  by mali tvoje investície smerovať.

Definuj presne, čo je tvojim cieľom a nasleduj ho.

Nevyužívaš všetky možnosti, ako šetriť peniaze

V dnešnej dobre je strašne veľa stránok na internete, vďaka ktorým ušetríš alebo dokonca zarobíš peniaze. Jednou z nich je napríklad Plnápeňaženka, ktorá ti z každého nákupu vráti až jednu štvrtinu späť. Viac takýchto stránok, resp. spôsobov ako si zarobiť peniaze na internete, si môžete pozrieť v našom staršom článku.

Si nedostatočne ambiciózny

Musíš sa snažiť byť nadpriemerným. Hill hovorí: „Nedúfajte v úspech, ak ste človek, ktorý je ľahostajný hýbať sa v živote vpred a ktorý nie je ochotný za to zaplatiť. „

Bohatstvo sa len tak neobjaví. Musíš na ňom pracovať trpezlivo a vytrvalo. Dobrým východiskovým bodom je investovať peniaze (čím skôr, tým lepšie). Nezoberie ti to veľa času ani úsilia, vyžaduje si to len akciu.

Musíš to naozaj chcieť.

 

Nesprávne uplatňuješ svoje vzdelanie

„Mať vysokoškolský titul ešte nič neznamená. Vedomosti sú tvojou jedinou silou, ktorá sa stane zbytočnou, ak ju nevieš využiť pri budovaní bohatstva  a aplikovať ju v živote. “zdôrazňuje Hill.

„Vzdelanie nespočíva s tom,  koľko veľa vedomostí máš, ale ako ich vieš efektívne a opakovane použiť. Ľudia sú platení nie len za to, čo vedia, ale konkrétnejšie za to, čo robia s tým, čo vedia. „

Nezmier sa len s tým, že máš titul. Tvojou prioritou by malo byť neustále učenie sa nových vecí. Toto je dôvod, prečo sú mnohí  úspešní a bohatí ľudia nenásytnými čitateľmi.

Využi svoje vedomosti a aplikuj ich i mimo školy.

Máš nedostatok disciplíny

„Disciplína pochádza zo sebakontroly,“  píše Hill. „ To znamená, že jednotlivec musí poznať všetky svoje negatívne stránky. Predtým ako budete vedieť kontrolovať svoju situáciu, musíte vedieť kontrolovať sami seba. Ak sa neviete dobyť , budete porazení sami sebou.“

Keď sa máš stať bohatým, tvojou základnou formulkou by sa malo stať: ,, Šetri viac, míňaj menej.“ Nauč sa rozpoznávať a spravovať spúšťače, ktoré ťa nútia utrácať.

Staň sa majstrom v sebakontrole.

Nestaráš sa dobre o svoje telo

Nikto nedosiahne mimoriadny výsledok bez dobrého zdravia. Nie  to náhoda, že väčšina milionárov športuje.

Ak si neosvojíš návyk denne cvičiť, nehovoríme ti žiadnu novinku, nebudeš mať dobré zdravie. Prejedanie sa,  negatívne myšlienky a nedostatok pohybu- tieto faktory vedú k zlyhaniu organizmu.

Musíš mať svoju duševnú, ale i fyzickú kondíciu pod kontrolou. Ak máš toho veľa, začni 20 minútovými cvičeniami, časom ťa po pohltí a budeš zvládať viac.

Vyhraď si čas na cvičenie.

Prokrastinuješ

Prokrastinácia je najčastejšou cestou k pádu.  Veľa ľudí neuspeje, pretože stále čaká na ten správny čas. Nečakaj, lebo nikdy nenastane ten správny čas.

„Začnite práve tam, kde ste a pracujte na tom s tým, čo máte práve po ruke, ten správny nástroj nájdete za pochodu, “ dodal Hill.

Odlož ten telefón a začni makať.

Nedostatok vytrvalosti

Je veľa dobrých štartérov, ale ešte viac úbohých dokončovateľov!  Hill píše: „Ľudia sú náchylní  vzdať sa už  pri prvých známkach porážky.“

Neprestávaj, až kým nedosiahneš to, čo chceš.  Najúspešnejší ľudia majú tendenciu prekonať zlyhanie. Nezáleží na tom, koľkokrát sa ti to nepodarilo, dôležité je , že vstaneš a začneš od znova.

Neprestávaj, kým nebudeš mať to, čo chceš.

Negativita

„Nič nedosiahneš, keď budeš  odpudzovať ľudí negatívnym prístupom. Úspech priťahuje silnú osobnosť a sila je dosiahnutá spoločným úsilím viacerých ľudí. S nepriateľskými ľuďmi sa nedá vytvoriť dobrá spolupráca. “ Ak chceš byť bohatý, musia v tebe dominovať pozitívne emócie.

Buď nápomocný druhým.

Si nerozhodný

„Analýzou  stoviek ľudí, ktorí nahromadili bohatstvo som zistil skutočnosť, že každý z nich mal vo zvyku okamžite prijímať dôležité rozhodnutia,“ píše Hill.

Na druhej strane prízvukuje: „Ľudia, ktorí nedokážu hromadiť majetok, majú bez výnimky vo zvyku dospieť k rozhodnutiu, ak vôbec, veľmi pomaly a potom rýchlo a často menia tieto rozhodnutia.“

Rozhodnosť nie je len črta bohatých, ale i jedna z najdôležitejších vlastností lídra, ktorú musíš mať. Ako sa hovorí, je lepšie urobiť zlé rozhodnutie, ako žiadne.

Rozhodni sa a vydrž to.

Vybral si si zlého partnera

Hill podotýka, že toto je jedným z najčastejších faktorov zlyhania. „Ak nie si v harmonickom partnerstve, pravdepodobne ťa čaká pád. Okrem toho je to forma zlyhania, ktorá je poznačená trápením sa a nešťastím a môže zničiť všetky ambície. „

Jeho tvrdenia sú podporené aj  výskumom z Washington University v St. Louis, ktorý dokazuje, že mať starostlivého partnera môže zvýšiť tvoj plat až o 4 000 € za rok.

Nežeň sa do manželstva len preto, že máš na to vek.

Neriskuješ

„Človek , ktorý sa nechytí ako prvý šance, sa musí uspokojiť s tým, že sa mu dostane len toho, čo ostalo, kým ostatní  pred ním si mohli vyberať.,“ konštatoval Hill.

Keď príde na správu peňazí,  môže byť lákavé nechať tvoje úspory sedieť „bezpečne“ na tvojom bankovom účte, aby si zabránil pocitu straty. Avšak, investovanie peňazí je spôsob ako ich získaš viac.

Byť opatrný s peniazmi je dobrá vec, ale prílišná opatrnosť môže byť kontraproduktívna.

Potĺkaš sa v zlej spoločnosti

„ Vyber si zamestnávateľa, ktorý bude inšpiráciou, je inteligentný a úspešný,“ radí Hill.

To isté platí aj o tých, ktorými si obklopený. Mali by to byť talentovaní jedinci , ktorí ťa poženú vopred. Vytvor si okolo seba takzvanú Master Mind skupinu. Staneme sa takými ľuďmi, s akými sa stretávame.

Bohatí majú tendenciu spájať sa s bohatými.

Máš prácu, ktorú nenávidíš

Nerob v práci, ktorá ťa stresuje a si v nej nespokojný. Zanechať zamestnanie, ak sa vieš zabezpečiť inak, je neuveriteľne obohacujúce a vyplatí sa to v budúcnosti. Možno konečne budeš mať čas začať robiť na projekte vlastnej spoločnosti.

Je v poriadku povedať, že končíš.

Máš nedostatok vášne

„Bez nadšenia človek nemôže byť presvedčivý,“ píše Hill. „Okrem toho, nadšenie je nákazlivé a osoba, ktorá ho má pod kontrolou, je všeobecne vítaná v každej skupine ľudí.“

Najbohatší ľudia využívajú svoje nadšenie a energiu, aby inšpirovali ostatných a tlačili ich dopredu.

Miliardár Donald Trump raz povedal:  „Bez vášne, nemáte energiu, bez energie nemáte nič. Nič skvelé vo svete nebolo dosiahnuté bez vášne!“

Entuziazmus rozhoduje o úspechu.

Si uzavretý

„Buďte otvorení spolupráci a novým nápadom,“ hovorí Hill. Musíš byť ochotný spolupracovať s ostatnými, predstaviť nové nápady a inovácie. Najbohatší a najúspešnejší ľudia myslia inak. Ak chceš začať myslieť inak, vystav svoje vedomie rôznym vplyvom  a oceňuj nápady druhých.

Buď otvorený spolupráci a novým nápadom.

Pozri aj: Prezentujú (nielen) našu krajinu v tom najlepšom svetle. Toto je 10 Slovákov, ktorých proste musíš sledovať na Instagrame

zdroj: businessinsider.com

Najnovšie články