V tomto malom španielskom mestečku porazili koronavírus. Odrezali sa od sveta, nemajú ani jedného nakazeného

Lucia Mužlová

Španielske mesto Zahara de la Sierra/ Foto: Alcalaina

Popri spravodajských informácií svet najviac zaujali krajiny alebo mestá, ktoré sú niečím výnimočné a koronavírus sa im dokázal viac či menej vyhnúť. Španielsko je síce krajina, ktorú nový vírus zasiahol v plnej sile, no má aj svoju výnimku.

Len nedávno sme vás informovali o tom, ako Island bravúrne zvláda krízu spôsobenú novým Covid-19. Ako informuje portál IFLScience, Island vykonal prvotriednu prácu na vypracovaní rozsiahlej testovacej stratégie na COVID-19 pre celú populáciu v krajine.

Islandské zdravotnícke orgány spolu so súkromnou biofarmaceutickou spoločnosťou deCode Genetics doteraz vykonali v celej krajine 12 615 testov, čo predstavuje takmer 3,5 percent celkovej populácie. Viac sa dočítate v našom článku.

Aj južné Španielsko má svoju výnimku

Mesto Zahara de la Sierra leží na juhu Španielska a má polohu, ktorá mu dodáva isté výhody. V minulosti to bolo obranné mesto, ktoré odrážalo prvé útoky nepriateľov. Práve toto mesto sa izolovalo od vonkajšieho sveta a koronavírus nemal šancu. Informovala o tom vo svojom článku CNN.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by 솔 (@sol.trip_) on

Celé mestečko sa izolovalo

Starosta Santiago Galvan sa rozhodol dať do karantény celé mesto. Bolo to v čase, keď ešte nebolo v Španielsku nakazených ani 100-tisíc ľudí a počet obetí nebol viac ako 10-tisíc, ako je tomu v dnešných dňoch. Zareagoval o niečo skôr, ako keby vedel, aká katastrofa nastane. Karanténu zvolil ešte predtým, ako bol v Španielsku vyhlásený núdzový stav.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Marion (@mbly1079) on

Mesto Zahara má 1400 obyvateľov a ani jeden prípad nákazy koronavírusom. Krok starostu ocenilo celé mesto, mladí aj starí. Mestá v okolí, ktoré neboli v karanténe zaznamenali pár prípadov nákazy a dokonca došlo aj k úmrtiam. Len hodinu od mestečka leží Sevilla, známe španielske mesto, ktoré je každoročne plné turistov. Tí sa vyskytli aj v okolí, no starosta sa o tento problém postaral a turistov upozornil, že mesto je v karanténe.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Young S KANG (@ykangmd) on

Dezinfikujú každý deň

Zablokovali sa všetky vstupy do mesta, ostal len jeden, ktorý bol strážený. Vozidlá na zásobovanie museli byť pred vstupom dezinfikované, kontrola bola naozaj stopercentná. Opatrenia zaviedli aj v meste. Každodenná dezinfekcia ulíc, každodenná vyťaženosť pracovníčok v obchode, ktoré prijímali objednávky na nákupy potravín aj liekov. Občania tieto pravidlá vzali s radosťou a vôbec im karanténa neprekážala.

Obyvatelia mesta ostali vo svojich domovoch, nechodili zbytočne von a cítili sa viac chránení. Reakcia mesta bola naozaj rýchla a každopádne správna. Takéto malé mestečká sú často odkázané len na ekonomiku rodinných podnikov a malých firiem. Aj preto starosta Zahary použil pohotovostný fond, ktorý pokryl náklady na elektrinu, vodu, dane a to pre všetky podniky v meste.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Gema Doncel (@gemadosa) on

Mesto Zahara môže ísť príkladom. Nie je to len o tom, že sa starosta finančne postaral o firmy a podnikateľov. Ide aj o to, že sa postaral o celú komunitu. Vyrastali tu celé generácie rodín, všetci sa navzájom poznajú. Ako však poznamenal starosta, v prípade, že by tieto opatrenia trvali príliš dlho, určite budú potrebovať finančnú pomoc.

1
Komentovať