Škôlka, akú ste ešte nevideli. Otvorili ju priamo v domove dôchodcov, seniori a deti robia všetko spolu

Dana Kleinová

Foto: Facebook (Belong Chester)

Hoci si mnohí ľudia spoja domov dôchodcov s osamelosťou, v tomto domove to tak rozhodne nie je. Seniori sú totiž obklopení deťmi, s ktorými sa spoločne zabávajú aj učia.

Článok pokračuje pod videom ↓

Ako informuje portál Boredpanda, školy či škôlky bežne organizujú vystúpenia či návštevy domov dôchodcov, aby mohli povzbudiť staršie generácie. The Nursery in Belong v anglickom meste Chester však zašla ešte ďalej. Je to totiž škôlka, ktorá sa nachádza priamo v domove dôchodcov a ukázalo sa, že to má benefity pre obe generácie.

Navzájom si pomáhajú

„Je to mimoriadne vzrušujúci a inovatívny vývoj, pretože zahŕňa škôlku, z ktorej majú úžitok deti, ktoré ju navštevujú, ale aj obyvatelia,“ vyjadrila sa primátorka Sheila Little k otvoreniu škôlky. V tomto domove dôchodcov sa navyše nachádza aj telocvičňa, kaderníctvo a bistro a je naozaj moderným bývaním pre všetkých seniorov.

A ako to funguje? O deti sa, samozrejme, starajú učiteľky, no ruku k dielu priložili aj babičky a dedkovia. Počas dňa spolu robia rôzne kreatívne dielne ako kreslenie či skladanie puzzle, jedávajú spolu a poobede si idú v rovnakom čase zdriemnuť. Navyše sa seniori s deťmi delia o rôzne zaujímavé historky, ktoré deti so zvedavosťou rady počúvajú.

Pre seniorov to má navyše hneď niekoľko výhod. Nielenže to znižuje ich osamelosť a vplýva pozitívne na ich duševné zdravie, ale tiež im to pomáha precvičovať zručnosti a pamäť. S progresiou demencie starší ľudia strácajú mozgové funkcie a činnosti ako čítanie klasických kníh alebo maľovanie majstrovských diel sú čoraz ťažšie. Takto to však robia na úrovni malých detí a tieto činnosti sú pre nich tak oveľa jednoduchšie. Môžu pritom relaxovať a vedia, že ich výtvory nemusia byť dokonalé.

Samozrejme, je to výhodné aj pre deti. Učia sa rešpektu k starším či invalidným ľuďom, skúšajú si nové zručnosti ako záhradkárčenie alebo pečenie a zlepšujú si svoje kognitívne schopnosti.

Najnovšie články