Najchudobnejší seniori prišli o desiatky eur. Najprv im štát pomohol, teraz im väčšinu peňazí zobral

Hyriaková Kristína

Foto: TASR Pavel Neubauer/ pixabay

Chudobní seniori na tom budú ešte horšie. Kým v minulom roku im štát pomohol, aby zdražovanie zvládli, v tomto roku prišli o časť sociálnej dávky, ktorú dostávali.

Článok pokračuje pod videom ↓

Ako informuje portál TVNoviny, v decembri minulého roka skončila ochrana pred vysokými cenami potravín. Markíza vo svojej reportáži oslovila hneď niekoľkých seniorov, ktorí sú z tejto správy zhrození. O tom, že o tieto peniaze prídu, sa dozvedeli z listu, ktorý im prišiel z úradu práce.

Seniori prišli o peniaze

Niektorí ľudia, ktorí dostávajú invalidný dôchodok vo výške 180 eur, dostávali ešte na konci minulého roka 76 eur ako dávku v hmotnej núdzi. Túto dávku im v januári stiahli na sumu 46 eur. Podľa informácií z úradu práce za to môže snaha bývalej vlády pomôcť najslabším penzistom. V minulom roku sa im dôchodky výrazne zvýšili v dôsledku inflácie, prilepšenie sa nerátalo do príjmu.

Čo s tým bude robiť štát?

Ako vysvetlila hovorkyňa ÚPSVaR Iveta Dorčáková, preto na základe opatrenia pri posudzovaní výšky príjmu na účely dávky v hmotnej núdzi rozhodovala výška, ktorá bola v roku 2022. Opatrenie, aby sociálne slabší seniori dostali viac peňazí, bolo platné len do konca minulého roka. Teda teraz invalidní a starobní seniori, ktorí poberali dávku v hmotnej núdzi, o všetko prišli.

Podľa hovorkyne ministerstva práce Natálie Jachym Holubovej bude rezort práce reagovať a reflektovať na pomoc ľuďom s nízkym príjmom.

Najnovšie články