Samozber jahôd na Slovensku: Prehľad miest, cien, obmedzení kvôli koronavírusu a všetkých informácií

Hyriaková Kristína

FOTO TASR - Roman Hanc

Samozber jahôd sa stal populárny nielen v zahraničí, ale aj u nás na Slovensku. Práve prelom mája a júna je čas, kedy sa mnohí ľudia tešia, že si konečne svojpomocne natrhajú toto ovocie a nebudú sa musieť báť o jeho chuť.

Článok pokračuje pod videom ↓

Mnohí malí podnikatelia utrpeli následkom koronavírusu, no práve tí, ktorí sa zaoberajú pestovaním, nemohli len tak zo dňa na deň zastaviť starostlivosť o rastliny. Pokiaľ chcete nájsť samozber jahôd, ktorý bude najbližší ku vášmu bydlisku, zamerajte sa na stránku Lokálny trh. Tam nájdete prehľadné informácie a presne označené miesto, kde sa jahody zbierajú a ktoré bude najbližšie ku vášmu bydlisku.

Ceny sú podobné ako minulý rok

Vo všeobecnosti sa ceny jahôd pohybujú od 2,30 za kilogram, až po 3 eurá za kilogram. Každý samozber má však vlastnú cenu, od ktorej sa môžete odvíjať. Samozrejme, že by ste chceli na samozbere ušetriť, avšak do kvalitného ovocia sa určite oplatí investovať. Napriek koronavírusu samozbery vo veľkom fungujú, hoci za prísnejších podmienok. Odporúčame, aby ste si predtým, než vyrazíte na samozber, vždy zistili, aké podmienky musíte spĺňať, poprípade, aké sú obmedzenia.

Foto: TASR archív

Obmedzenia v súvislosti s koronavírusom

Každý predajca má svoje vlastné pravidlá na zber a čo sa týka koronavírusu, sú taktiež rozdielne. Základom je samozrejme ochranné rúško na tvári, v niektorých prípadoch aj rukavice. Mnohí predajcovia poskytujú aj dezinfekciu rúk, na niektorých platí, že musíte dodržiavať dvojmetrové odstupy a ďalší odporúčajú prísť na samozber bez detí. Ďalej niektorí predajcovia upravili zberné hodiny aj pre ľudí nad 65 rokov, ktorí majú v danom čase prednosť v zbieraní. Všetko sa však dozviete na konkrétnych stránkach daných predajcov.

Foto: TASR archív

Sledujte recenzie

Na sociálnych sieťach si môžete pozrieť aj rôzne recenzie a vybrať si toho predajcu, ktorý ich má najpozitívnejšie, zároveň sa však oplatí sledovať ich stránky aj kvôli tomu, že si môžete overiť otváracie hodiny alebo aj to či je jahôd dostatok. Stáva sa totižto, že niekedy sa stihne pozbierať celé pole a na ďalšie jahody budete musieť niekoľko dní počkať. Dajte si taktiež pozor aj na to, aby ste si zistili či si so sebou musíte zobrať zbernú nádobu alebo ju má daný objekt k dispozícii. Vzhľadom na koronavírus však odporúčame, aby ste si radšej priniesli svoju.

Buďte ohľaduplný

Výhodné je, že na mnohých miestach si môžete okrem jahôd kúpiť aj iné ovocie, poprípade zeleninu, ako je napríklad hrášok či špargľa. Ak sa vám nechce zbierať, takmer na všetkých miestach si môžete kúpiť už aj nazbierané jahody, cena však bude v tomto prípade oveľa vyššia, ako by ste zaplatili pri samozbere. Na zber jahôd neexistujú žiadne konkrétne pravidlá, okrem toho, že je dôležité, aby sme boli voči sebe ohľaduplní. Nie je potrebné sa predbiehať a brať zaradom všetko, existuje predsa veľa ľudí, ktorí si taktiež prišli jahody nazbierať.

Foto: TASR archív

Trhajte ovocie opatrne a určite len tie zrelé plody, ktoré už sú vhodné na konzumáciu. Nezrelé nechajte na mieste, nech si ich o niekoľko dní vezme niekto iný. Domáce jahody sa veľmi rýchlo kazia, preto dbajte na ich správne uschovanie a taktiež na to, aby ste ich správne využili. Takéto jahody sú skvelé aj ako kompót alebo lekvár.

Populárne lokality

Chystáte sa tento rok na samozber jahôd?

Najnovšie články