Samozber jahôd na Slovensku: Najvychytenejšie lokality, ceny a všetky informácie, ktoré potrebujete

Lucia Mužlová

Foto: archív TASR

Koniec mája a začiatok júna sú ideálnym časom, kedy zbierať prvé jahody. Určite ste už zachytili, že aj na Slovensku funguje tzv. samozber, kedy môžete prísť do danej lokality a buď si ručne jahody nazbierať, alebo si zakúpiť už nazbierané. Bližšie sme sa pozreli na túto tému a prinášame vám aktuálne informácie.

Článok pokračuje pod videom ↓
Foto: archív TASR

Čo zrejme každého zaujíma je konkrétna lokalita na Slovensku, ktorá bude najbližšie k miestu, kde bývate. Nikto zrejme kvôli jahodám nebude cestovať cez pol republiky. Druhý faktor je samozrejme cena. Keďže zber už je v plnom prúde a bude trvať niekoľko týždňov, stále si môžete prezrieť mapu lokalít, kam to máte najbližšie. Všetky zberné miesta sa nachádzajú na stránke Lokálny trh, kde sú priamo označené na mape a orientácia je tak veľmi jednoduchá.

Fariem, kde si môžete jahody nazbierať je naozaj nespočetné množstvo. Ak teda nemáte záhradu, v ktorej si ich môžete dopestovať sami, odporúčame prezrieť si jednotlivých pestovateľov. Veľa recenzií nájdete aj na sociálnych sieťach, kde aj samotné farmy uverejňujú aktuálne informácie, preto ak máte nejakú svoju obľúbenú, odporúčame ich sledovať.

Z tých najpopulárnejších lokalít dávame do pozornosti tieto:

Cena a odrody jahôd pri samozbere

Foto: archív TASR

Keďže máj bol chladnejší a upršanejší, práve jún a aktuálne tieto najbližšie dni sú ideálne na zber. Úroda je bohatá, keď prídete na zberné miesto, nemôže sa stať, že odídete s prázdnymi rukami. Pestovatelia lákajú návštevníkov aj cenami. Pohybujú sa od 2 do 3 eur za kilogram, cena sa však zvyšuje v prípade, že si vezmete jahody už nazbierané. Tu sa ceny pohybujú od 5 eur vyššie za jeden kilogram. Každé jedno zberné miesto má zverejnené informácie o cene či už na oficiálnej stránke, na Facebooku alebo ich nájdete spolu s recenziami priamo od ľudí aj v diskusiách na internete. Dôležité je informovať sa, či je zberné miesto otvorené. V prípade, že sú jahody vyzbierané, políčko môže byť na pár dní zatvorené, aby stihli dozrieť ďalšie jahody.

Každé jedno zberné miesto má iné podmienky. V niektorých si napríklad musíte doniesť vlastné zberné nádoby, inde si ich môžete napríklad zakúpiť. Skvelé je, že popri jahodách si môžete zakúpiť napríklad aj vypestovaný hrášok, zemiaky alebo iné ovocie, aktuálne napríklad marhule a na konci augusta aj čučoriedky. Jahody sú v mnohých odrodách, nájdete napríklad Darselekt, Daroyal, Symphony, Florence, Rumba ale aj Clery, Jolly, Elstana.

Ako zbierať jahody efektívne, rýchlo a s ohľadom na ostatných

Foto: archív TASR

Každý si chce nazbierať tie najkrajšie, najčervenšie a najsladšie jahody. Aby ale nevznikal zmätok a spory, je dobré sa na zber pripraviť a vedieť, ako jahody zbierať správne. Ideálne je, ak si zvolíte čas, kedy bude na zbernom mieste najmenej ľudí. V doobedňajších hodinách by sa vám zber mohol vyplatiť viac, keďže mnoho ľudí je v práci. Treba však počítať s tým, že si budete musieť zobrať dovolenku, zber totiž trvá hodinu a viac, záleží od množstva.

K rastlinkám pristupujte citlivo, každú stonku uchopte do rúk a jahodu jemne odtrhnite a uložte do zbernej nádoby. Ideálne je zbierať ich v ranných hodinách, kedy na ne ešte nesvietilo toľko slnka. Čím sú jahody zrelšie, tým majú lepšiu chuť. Nedozreté ponechajte rásť pre ostatných. Dôležitejšie je tiež to, že ak nazbierate naozaj zrelé jahody, je potrebné ich doma čo najskôr spracovať, aby sa vám nepokazili. Ideálne sú na zaváranie, koláče a samozrejme džemy. Keďže sme všetci ľudia a na zberné miesta ideme s rovnakým cieľom, snažíme sa aj k svojmu okoliu správať ľudsky. Jahôd je tento rok naozaj dosť, ujde sa každému.

Najnovšie články