Vláda schválila dôchodkovú reformu. Takto sa bude po novom meniť odchod na penziu

SITA

Foto: TASR- Roman Hanc

Vláda v stredu schválila návrh na zavedenie rodičovského dôchodku. Dieťa pracujúce na Slovensku bude môcť odviesť každému rodičovi na penzii 1,5 percenta z jeho hrubej mzdy, resp. vymeriavacieho základu.

Článok pokračuje pod videom ↓

Vychádzať sa pritom bude z príjmov dieťaťa pred dvoch rokov. Vyplýva to z návrhu novely zákona o sociálnom poistení, ktorý schválila vláda.

Ako po rokovaní vlády povedal minister práce a sociálnych vecí Milan Krajniak, pôvodne navrhovaná suma rodičovského bonusu vo výške 2,5 percenta pre každého rodiča sa na rokovaní vlády znížila na 1,5 percenta z hrubej mzdy, resp. vymeriavacieho základu pracujúceho dieťaťa. Vláda okrem toho určila strop na výšku rodičovského dôchodku. Ten sa má počítať najviac z 1,2-násobku priemernej mzdy na Slovensku.

Ako sa bude meniť odchod do dôchodku?

Osobe, ktorá dosiahla ustanovený počet odpracovaných rokov, vznikne nárok na predčasný starobný dôchodok. Za každý mesiac skoršieho odchodu do dôchodku po získaní 40 rokov poistenia sa má penzia krátiť o 0,3 percenta. „Zohľadňujúc záväzok vyplývajúci z návrhu Plánu obnovy a odolnosti Slovenskej republiky sa navrhuje, aby krátenie takéhoto predčasného starobného dôchodku bolo aktuálne neutrálne,“ uviedlo ministerstvo práce a sociálnych vecí.

Foto: unsplash

Dôchodkový vek sa má podľa návrhu novely zákona zvyšovať podľa toho, ako bude stúpať stredná dĺžka života. Penzijný vek by mal po naviazaní na strednú dĺžku života stúpať o dva mesiace ročne. Súčasne sa zachová to, že ženám sa bude dôchodkový vek za každé dieťa znižovať o šesť mesiacov.

Suma sa bude zvyšovať pomalšie

Suma aktuálnej dôchodkovej dávky, od ktorej závisia sumy novopriznaných dôchodkov, by sa mala zvyšovať pomalšie ako v súčasnosti. Kým v súčasnosti aktuálna dôchodková hodnota pravidelne k 1. januáru stúpa o rast priemernej mzdy, po novom pôjde o rast o 95 percent priemernej mzdy.

„Táto novela ide do legislatívneho procesu s pripomienkami, teda s nedoriešenými vecami od všetkých koaličných partnerov,“ povedal Krajniak. Strana Sme rodina má podľa neho pripomienky s naviazaniu dôchodkového veku na strednú dĺžku života. Ostatí koaliční partneri majú podľa ministra výhrady k rodičovskému dôchodku.

Foto: pixabay

„Dohodli sme sa, že toto vyriešime pri júnovom hlasovaní pred druhým čítaní,“ uviedol. Súčasťou koaličnej dohody podľa Krajniaka je aj to, že v návrhu ústavného zákona o rozpočtovej zodpovednosti sa má stanoviť ústavný strop na maximálnu výšku rodičovského dôchodku. Aktuálna verzia novely zákona si podľa Krajniaka vyžiada niečo vyše 200 miliónov eur.

Najnovšie články