Zdravotná sestra vo videu ukazuje, ako rýchlo sa prenáša koronavírus a to aj v prípade, že máte rukavice

Kristína Hagarová

Foto: Facebook (Molly Lixey)

Asi je už každému viac, než len jasné, že v tejto situácii je hygiena viac, než len nevyhnutnosťou. Asi každý z nás videl minimálne jedno video o tom, ako si správne umývať ruky. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Množstvo ľudí sa teraz snaží dodržiavať všetky potrebné hygienické opatrenia, aby urobili maximum pre svoju bezpečnosť, ale aj pre bezpečnosť iných ľudí. Napriek tomu si podľa Bored Panda jedna bývalá sestrička z pohotovostnej služby všimla, že napriek tomu, že ľudia nosia rukavice, nedodržiavali presné odporúčania zdravotníckych pracovníkov.

Šírenie baktérií

Molly Lixey sa teda rozhodla zverejniť na Facebooku krátke video, v ktorom ukazuje, ako rýchlo sa šíria a prenikajú baktérie. Vo videu sa rozhodla demonštrovať to, ako rýchlo sa šíria baktérie v obchode s potravinami. Zatiaľ, čo ľudia vedia, že koronavírus sa šíri kýchaním a kašľom nie každý si je vedomý toho, že to dokáže prejsť rozprávaním aj dýchaním.

A quick little Molly rant about cross contamination and gloves.To use this video in a commercial player or in broadcasts, please email licensing@storyful.com

Gepostet von Molly Lixey am Montag, 30. März 2020

Desilo ju, že si ľudia myslia, že sú chránení

„Maľovala som niečo okolo domu a napadlo mi, že práve farba by bola perfektným prostriedkom, ako vysvetliť celý problém. Je pre mňa desivé myslieť na to, že ľudia sú presvedčení, že sú v bezpečí len preto, lebo majú rukavice a že si nie sú vedomí toho, že by mohli ublížiť sebe alebo iným,“ povedala.

Myslite na šírenie

Vo videu simuluje chod obchodu s potravinami a aj nakupovanie. Dá si rukavice predtým, než opustí auto, čistí nákupný košík, potom zoberie toaletný papier. Svoje ruky namočí do farby, aby to symbolizovalo baktérie na rukách a aj na tvári. „Nemá zmysel nosiť rukavice, ak si nebudeš umývať ruky zakaždým, keď sa niečoho dotkneš,“ hovorí vo videu.

Ukazuje, ako sa z rukavíc môžu dostať baktérie na telefón, keď sa ho dotýkame počas nakupovania, taktiež ako sa môžu dostať na tvár, keď nás napríklad svrbí nos. Zároveň upozorňuje, že použité rukavice patria v tomto prípade priamo do koša a nemáte ich už viac nosiť v aute. Upozorňuje na to, že baktérie sa prenášajú z povrchu na povrch a nemá zmysel si myslieť, že len preto, lebo máte rukavice, znamená to, že ste od všetkého ochránený.