Návšteva pápeža na Luníku IX vyvolala mimoriadny ohlas v zahraničí. Pozrite sa, čo napísali o Slovensku

TASR

FOTO TASR – František Iván

Pápežova utorková návšteva košického sídliska Luník IX vyvolala mimoriadny ohlas v zahraničných médiách. Pontifik počas nej odsúdil predsudky a diskrimináciu Rómov.

Článok pokračuje pod videom ↓

Agentúra Reuters napísala, že František počas návštevy jednej z najchudobnejších komunít na Slovensku povedal, že je nesprávne hádzať do jedného vreca celé etnické skupiny. „Nemôžeme redukovať realitu ostatných, aby zodpovedala našim vopred pripraveným predstavám,“ citovala pontifika agentúra Reuters. Americká tlačová agentúra AP napísala, že František v utorok vyzval slovenských Rómov, aby sa lepšie integrovali do spoločnosti.

Pápež sa stretol s menšinou

AP zároveň pripomenula, že pápež sa stretol so „sociálne najvylúčenejšou menšinou v krajine, ktorá dlhodobo trpí diskrimináciou, marginalizáciou a chudobou“. AP zároveň skonštatovala, že „Františkova návšteva Luníka IX v niektorých ohľadoch ukázala to, ako veľmi sú Rómovia vylúčení: slovenská polícia a vojaci lemovali plot pozdĺž hlavnej trasy pápeža, čím zabránili obyvateľom, ktorí sa neprihlásili vopred dostať sa do malého priestoru na sedenie“. Napriek tejto „problematickej optike“ však bola návšteva sídliska vrcholom Františkovej návštevy Slovenska, píše AP.

FOTO TASR – František Iván

Pápež si neodpustil kritiku

Francúzska agentúra AFP vyzdvihla ako pápež kritizoval fakt, že Rómovia sú často terčom predsudkov a „tvrdých súdov“ zo strany širokej verejnosti. „Marginalizácia ostatných nič nevyrieši. Oddelenie seba od ostatných nakoniec vedie k hnevu. Cesta k mierovému spolužitiu spočíva v integrácii,“ citovala pápeža AFP. Jej reportér na mieste oslovil aj viacero miestnych obyvateľov. „(Pápež) nám dal pocit, že sme rovnocenní so všetkými ľuďmi po celom svete,“ povedal AFP 32-ročný Igor Šivák. Francúzska agentúra si zároveň všimla, že pár týždňov pred pápežovou návštevou miestne úrady narýchlo opravovali cesty a čistili okolie.

Nemecká agentúra DPA napísala, že František kritizoval sociálne vylúčenie Rómov na Slovensku. „Ghettoizácia ľudí neprináša riešenie. Ak vytvoríte väzenie, skôr alebo neskôr vypukne hnev,“ povedal pápež podľa DPA. O Luníku IX napísala, že ide o sídlisko známe katastrofálnymi bytovými podmienkami. Portál britskej televízie BBC napísal, že pápež sa v Košiciach ospravedlnil za diskrimináciu Rómov zo strany katolíckej cirkvi. Požiadal ich o odpustenie „za všetky tie momenty v histórii, keď sme vás diskriminovali, týrali alebo sme sa na vás pozerali s nedôverou,“ napísal portál, ktorý pripomenul, že Rómovia po stáročia čelili v Európe perzekúciám.

Návšteva sa dostala do svetových médií

Spravodajská televízia Euronews citovala Františka, ktorý uviedol, že slovenskí Rómovia boli často obeťami „predsudkov a tvrdých súdov, diskriminačných stereotypov, hanlivých slov a prejavov“ a dokonca aj nepochopenia zo strany katolíckej cirkvi. Televízia poukázala na pretrvávajúcu diskrimináciu i rasizmus, ktorým čelia Rómovia na Slovensku, ako aj inde v strednej a vo východnej Európe. Podľa televízie je nedôvera obojstranná, pričom niektorí Slováci vinia Rómov z páchania zločinu a Rómovia zase nedôverujú štátnym inštitúciám, ktoré ich často sklamali.

FOTO TASR – Michal Svítok

Nemecká stanica Deutsche Welle (DW) informovala, že Rómovia na Slovensku už dlhodobo zažívajú sociálne vylúčenie, spravidla žijú v segregovaných osadách často bez elektriny, tečúcej vody či kúrenia. Český spravodajský portál Novinky.cz takisto pripomenul Františkove slová, že Rómovia boli často obeťami predsudkov, nemilosrdných súdov, diskriminačných stereotypov, hanlivých slov a gest.

„Kvôli tomu sme sa stali všetci chudobnejšími. Chudobnejšími v ľudskosti. Pre obnovu dôstojnosti potrebujeme prejsť od predsudkov k dialógu, od uzavretia k integrácii,“ citujú pápeža Novinky.cz. Americký denník The New York Times (NYT) zase napísal, že pápež František striktne odmietol používanie kríža ako nástroja politického boja.

Tým zjavne poukázal na nacionalistické skupiny v Európe i mimo nej, ktoré používali kresťanské symboly na osobný prospech, uvádzajú noviny. „Neobmedzujme kríž iba na predmet zbožnosti a o to menej na politický symbol alebo na znak náboženského a sociálneho významu,“ uviedol pápež podľa NYT.

Najnovšie články