Mnohí Slováci majú nárok na nový príspevok, takúto pomoc ocenia. Žiadosť si môžu poslať už v marci

TASR

Foto: unsplash/ TASR - Jaroslav Novák

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR spúšťa nový projekt v oblasti opatrovateľskej služby. Celkovo bude stáť 100 miliónov eur a má pomôcť takmer 13 000 ľuďom. V stredu o tom na tlačovej konferencii informoval minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš (Hlas-SD).

Článok pokračuje pod videom ↓

Projekt je naplánovaný na dva roky. Tomáš priblížil, že k 1. januáru 2026 musí byť v zmysle plánu obnovy spustená komplexná reforma v sociálnych službách. Základným princípom má byť to, že odkázaný človek bude dostávať jeden príspevok a rozhodne sa, na čo ho použije. Nový projekt tak má pomôcť ľuďom, kým bude v platnosti nová reforma.

Ako to bude fungovať?

V prechodnom období sa tak má tiež zvýšiť počet opatrovateľov, aby boli od roka 2026 dostatočné kapacity. „Platnosť má projekt od 1. januára tohto roka. Kto bude úspešný, spätne sa mu preplatia náklady od 1. januára,“ priblížil Tomáš. Štátny tajomník rezortu práce Branislav Ondruš uviedol, že projekt má byť rozdelený na dve časti. V prvej časti bude vyhradených 1,5 milióna eur pre subjekty, ktorým sa nepodarilo prihlásiť na výzvu do konca novembra minulého roka.

Najnovšie články