V obľúbenej destinácii Slovákov išli ceny extrémne hore: Zvýšila sa cena takmer všetkého

Kristína Hagarová

Foto: pxhere

Zdražovanie sa nedotýka len Slovákov, ale aj mnohých ďalších krajín. Teraz ceny začali stúpať v ďalšej obľúbenej destinácii. Je ňou Turecko.

Článok pokračuje pod videom ↓

Informoval o tom portál TVNoviny, ktorý povedal, že extrémne zdražovanie už dosiahlo také rozmery, že ľudia majú problém kupovať základné potraviny. Nákup stojí miestnych už trikrát viac ako na začiatku roka 2022. Miestnych stojí nákup trikrát viac ako na začiatku roka.

Turecko zasiahla extrémna inflácia

Turecko zasiahla inflácia, ktorá dosahuje úroveň až 80 %. Podľa miestnych je drahé všetko a po zaplatení účtov a nákupe nevyhnutných vecí im toho veľa nezostáva. Ako príklad uviedli múku. Pričom kilogram v januári 2022 stál v prepočte 0,6 eur a v súčasnosti je to 1,2 eura. Kým predtým za mesiac utratili na nákupoch v priemere 55 eur, teraz už suma za mesačný nákup dosahuje 165 eur.

Priemerná hrubá mzda je pritom na úrovni 550 eur. Slovenka Kristína, ktorá sa do Turecka vydala, pre portál uviedla, že krízu si všimli všetci najprv na slnečnicovom oleji, čo je pre Turkov základná potravina. Kým jeho pôvodná cena bola 3,3 eura, teraz je to 13,5 eura. Potom prišli na rad mliečne výrobky a nakoniec všetko ostatné. Zdraželo aj bývanie aj pohonné hmoty.