Státisíce Slovákov čaká na konci roka 2022 problém: Pozrite sa, či máte takýto občiansky aj vy

SITA , Kristína Hagarová

Občiansky preukaz, foto: MINV/Wikimedia - Public Domain

Koncom tohto roka nastane problém pre státisíce občanov, ktorí využívajú svoj elektronický občiansky preukaz (eID) na elektronickú komunikáciu so štátom. Všetci, ktorým bol vydaný do júna 2021, budú môcť cez eID vytvárať kvalifikovaný elektronický podpis iba do konca roka 2022.

Článok pokračuje pod videom ↓

Na konci roka 2022 budú na týchto “starších” eID certifikáty pre elektronický podpis automaticky zneplatnené. Situácia je podľa mimovládnej organizácie o to horšia, že na túto skutočnosť v súčasnosti nie sú dotknutí občania zo strany relevantných orgánov nijako aktívne upozorňovaní. Vyzývajú Ministerstvo vnútra SR, ako vydavateľa občianskych preukazov, aby s aktívnou komunikáciou voči občanom začalo čím skôr.

Problém je dlhodobo známy

Nutnosť zrušiť platnosť certifikátov na “starších” občianskych preukazoch podľa „mimovládky“ nie je spôsobená chybou slovenských úradov – vyplýva z konca platnosti bezpečnostnej certifikácie čipu, ktorý je v nich osadený. Keďže tento problém je dlhodobo známy, za zásadnú chybu organizácia považuje nedostatok jasnej verejnej komunikácie o tejto situácii a nepripravené riešenia ako jej čeliť. O uvedenom probléme sa v odborných fórach diskutuje už viac ako rok.

Mnohí ľudia si ho meniť nechcú

Ako uvádza portál TVNoviny, štát musí zachraňovať problémy s končiacou platnosťou certifikátov, na čo však vydavatelia upozorňovali už v roku 2021. Podľa rezortu vnútra elektronický podpis využíva len niekoľko desiatok tisíc podnikateľov a živnostníkov. Vymeniť občiansky preukaz si môžu za poplatok 4,50 eura.

Keďže chce ministerstvo predísť náporom v klientskych centrách, nové občianske preukazy môžu ľudia žiadať aj na oddeleniach dokladov v menších mestách. Mnohí ľudia však informovali o tom, že považujú za zbytočné meniť si občiansky preukaz, keď majú byť o niekoľko mesiacov bezkontaktné. Portál však upozornil na to, že na bezkontaktné občianske preukazy sa bude čakať a elektronicky sa podpíšu len tí, ktorí si ich vymenia.