Už o pár dní prechádzame na letný čas. Hodinky si budeme musieť prestavovať ešte roky

Hyriaková Kristína

Foto: unsplash

Už o niekoľko dní prechádzame zo zimného času na letný. O hodinu menej si pospíme už počas budúceho víkendu.

Ako informuje portál Imeteo, čas si meníme pravidelne, dvakrát do roka. Najbližšia zmena nás tak čaká už budúci týždeň zo soboty na nedeľu, a to prechod zo zimného času na letný. Meniť čas na hodinkách si budeme 26. marca, kedy si v nedeľu hodinky posunieme z 2.00 na 3.00. Tento fakt nepoteší mnohých ľudí, ktorí si radi v nedeľu dlhšie pospia.

Dni budú dlhšie

Okrem toho to však znamená, že dni budú dlhšie, preto sa poobede môžeme tešiť na príjemne strávený čas pri vínku alebo káve.

„Zmena času nastáva pár dní po jarnej rovnodennosti, kedy sa dni za vidna budú každým dňom predlžovať, a to až do letného slnovratu. Navyše aj zima definitívne odchádza a nastupujú čoraz teplejšie jarné dni s príjemnými teplotami, čo je veľké plus,“ informuje portál. Už niekoľko rokov mnohí ľudia upozorňujú na zrušenie striedania času, k tomu však v najbližších rokoch nedôjde.

K zmene najbližšie štyri roky nedôjde

„Hoci dohoda ohľadom zrušenia zmeny času bola už v Európskej únii na spadnutie, nakoniec k nej nedošlo. Dôvodom bolo akútne riešenie pandemickej situácie, ktorá túto menej dôležitú tému ohľadom zmeny času odsunula na vedľajšiu koľaj.“

Tejto téme sa bude Európska únia venovať až koncom roka 2026, takže skôr ako v roku 2027 k striedaniu času nedôjde. Minimálne štyri roky si tak budeme musieť stále meniť čas dvakrát do roka.

Viac správ o počasí nájdete na imeteo.sk

Najnovšie články