Veľká zmena v slovenskom zdravotníctve. Na tieto vyšetrenia budete čakať omnoho kratšie, pozrite si lehoty

Hyriaková Kristína

Foto: archív TASR/Erika Ďurčová

Od roku 2024 prichádzajú slovenské nemocnice so zásadnou zmenou. Čaká ich reforma, ktorá by mala priniesť aj maximálnu dobu čakania na vyšetrenie u lekárov.

Článok pokračuje pod videom ↓

O reforme informovalo Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky na sociálnych sieťach. „Od 1. januára 2024 budú po prvýkrát v slovenskom zdravotníctve existovať maximálne čakacie doby pre jednotlivé medicínske služby,“ uvádzajú v príspevku.

Zavádzajú maximálne čakacie doby

„Tie bude mať každý pacient garantované. Je to ďalší významný prínos Plánu obnovy a odolnosti SR a reformy nemocníc pre pacienta, okrem vyššej kvality zdravotníckych služieb. Znamená to, že ak je pacientovi diagnostikovaná napríklad leukémia, pre akútnu intenzívnu liečbu leukémie bude garantovaná maximálna čakacia doba 14 dní.“

Ministerstvo ďalej ako príklad uviedlo, že pokiaľ občan vyžaduje neurologickú liečbu následkov po mozgovej príhode, počká si najviac mesiac. Pri menej závažných problémoch, ako napríklad operácia pruhu, si pacient počká maximálne 120 dní. Pokiaľ poisťovňa nedokáže v určenej dobe zabezpečiť pacientovi potrebný zákrok v slovenských nemocniciach, pacient bude mať nárok na liečbu v zahraničí. Viac si môžete prečítať TU.

Najnovšie články