4 veci, o ktorých by ste to nikdy nepovedali, no zdedili ste ich po rodičoch

Lucia Mužlová

depositphotos

Každému z vás je asi jasné, že isté gény ste podedili po vašich predkoch. Či už máte výšku po starkom, oči po mame alebo po otcovi, to nie sú jediné znaky, ktoré máte zakódované v génoch. Okrem týchto genetických daností sa totiž môžu na vás prejaviť aj iné vlastnosti, vyplývajúce zo života a správania vašich predkov.

Článok pokračuje pod videom ↓

Okrem dnes ,,populárnej“ neznášanlivosti laktózy, cukrovky, krátkozrakosti, či slepoty podedenej po vašich rodičoch je vraj dokonca možné, že chlapi podedia plešiny na hlave po svojej matke a taktiež, že zvýšená hladina cholesterolu nezávisí od vašej životosprávy, ale rovnako od podedených génov.

nysgeneticstaskforce
nysgeneticstaskforce

Nás však zaujali iné danosti. Vedeli ste, že po rodičoch môžete podediť aj popularitu, lásku ku káve, progres v štúdiu, či schopnosť šoférovania?

Študijné výsledky

Zatiaľ, čo sa vy usilujete v škole, aby ste vykazovali vynikajúce výsledky, niektorí ľudia to majú, žiaľ (alebo chvalabohu), geneticky dané. Štúdie dokázali, že až 55% genetickej danosti stoji za vašimi excelentnými, prípadne nedostatočnými výsledkami. Teda platí, že ak sa tatko učil zle, je vysoko pravdepodobné, že rovnako dopadnete aj vy. Pre tých lenivejších bude toto určite argumentom, ktorý budú prezentovať nielen učiteľke v škole, ale aj samotným rodičom.

sites.psu.edu
sites.psu.edu

Popularita

Keď už spomíname školu, ďalším aspektom, ktorý vyplýva z génov je vaša popularita. Áno je to tak. S touto teóriou prišli vedci z Harvardu a ak vaši rodičia patrili k outsiderom spoločnosti, počítajte s tým, že inak tomu nebude ani vo vašom prípade.

adme
adme

Schopnosť šoférovať

Ďalším génom, ktorý ovplyvňuje vašu každodennú činnosť môže byť aj bežná schopnosť šoférovať. Štúdie preukázali, že až 30% ľudí môže po predkoch zdediť šoférske (ne)schopnosti, a vy tak darmo môžete ovládať pravidlá cestnej premávky, prepozície na samotné šoférovanie mať nemusíte. Jednoducho, gény nepustia.

Kávomil?

S dedením je na tom podobne  aj náklonnosť k populárnemu kofeínovému nápoju. Vedci skúmali dve vzorky ľudí – milovníkov kávy a tých, ktorí bez kávy dokážu bez problémov žiť. Na druhej skupine skúmanej vzorky ľudí sa ukázalo, že disponuje zvláštnym génom, ktorý spôsobuje pomalšiu absorbciu kofeínu, a teda ľudia s týmto génom nepotrebujú piť kávu tak často ako milovnici kávy, ktorí nemajú problém vypiť aj 5, či viac šálok kávy.

adme.ru
adme.ru

Tak čo? Budete odteraz svoje nešoférske vlohy hádzať na svojich predkov?

zdroj: babskeveci.sk (Romana Dorotovičová)

Najnovšie články