Toto sú podľa vedcov 4 nové typy osobností. Spravte si test a zistite, do ktorej skupiny patríte vy

Lucia Horáková

Ak ste aj vy veľkými fanúšikmi osobnostných testov a radi zisťujete, do ktorej z kategórii spadáte, na svete je nová štúdia, ktorá je diametrálne odlišná od tých, ktoré sme doteraz poznali.

Článok pokračuje pod videom ↓

Výskum sa vykonával v Spojených štátoch a Veľkej Británii na vzorke 1,5 milióna ľudí, vďaka ktorej vznikli najmenej štyri nové typy osobností, a to skromná, egocentrická, vzorová a priemerná.

Každá z nich je založená na tom, do akej miery ľudia vykazujú päť hlavných charakteristických čŕt, vrátane neurotizmu, extroverzie, otvorenosti, spokojnosti a svedomitosti. Tie sa podľa odborníkov dajú skúmať na základe veku a kultúry, podľa toho, kde žijú.

Ľudia, ktorí sa zúčastnili výskumu dostali dotazníky, ktoré pozostávali z viac ako sto otázok, čím vedci získali skvelý obraz o tom, či sú opýtané osoby spokojné, ako často sú výbušné a podobne. Podľa tohto boli rozdelení do štyroch skupín.

Foto: pixabay.com

Skromný typ

Tento typ osobnosti sa vyznačuje tým, že sa nachádza medzi introvertom a extrovertom. Ľudia sa radia medzi príjemných spoločníkov, ktorých veľkým plusom je ich svedomitosť.

Egocentrický typ

V tejto skupine sa objavili predovšetkým mladí chlapci v tínedžerskom veku. Ide o veľkých extrovertov, ktorí sú zároveň svedomití, otvorení a druhá strana je s nimi takmer vždy spokojná.

Vzorový typ

Títo ľudia sa vyznačujú dobrotou, nenásilnosťou, dominuje im láskavá povaha, zdvorilosť a veľký rešpekt voči ostatným. V štúdii sa do tejto skupiny dostali predovšetkým starší ľudia.

Priemerný typ

Tento typ osobnosti mal v každom meradle stredové hodnotenia.

Ak by ste si chceli urobiť test aj vy, môžete tak spraviť na tejto stránke.

Pozri aj: Muži narodení v týchto znameniach zverokruhu sú veľkí záletníci a neverníci. Stabilitu vo vzťahu určite nečakajte

Lucy, time.com