Ceny potravín idú stále hore, prichádza však zlom. Tejto správe sa potešia mnohí Slováci

Kristína Hagarová

Foto: unsplash

Ceny potravín idú stále hore a mnohí ľudia si všimli, že vysoké ceny má hlavne zelenina. Symboly zdražovania, ako sú maslo, olej a mlieko, idú s cenou nadol.

Článok pokračuje pod videom ↓

Ako informuje portál TVNoviny, práve zlacňovanie masla, oleja a mlieka naznačuje, že ceny potravín nebudú už tak rásť. V obchodoch by sme to mali pocítiť už o pár mesiacov. V posledných týždňoch začali výrazne rásť ceny paradajok, papriky či uhoriek. Obchodníci taktiež pociťujú tlak na ceny, pretože úroda bola nižšia a potravín je nedostatok.

Stúpla cena zeleniny

Najväčší zlom nastal po Novom roku. Podľa Martina Krajčoviča, predsedu Slovenskej aliancie moderného obchodu, obchodníci robia maximum, aby spotrebitelia nepocítili nižšiu dostupnosť. Vyššie ceny potvrdzujú aj dáta Štatistického úradu. Najvýraznejšie podľa nich zdražela paprika, ľudia si priplatia aj za paradajky, cibuľu, uhorky a karfiol.

Ilustračná foto: pixabay

Hovorí sa o nedostatku

Aj vo svete sa hovorí o nedostatku zeleniny, obchodníci na Slovensku zatiaľ tento problém nemajú a veria, že s príchodom jari sa situácia zlepší. Dôvodom zdražovania je situácia na trhoch, ktorú spôsobila nižšia úroda kvôli počasiu napríklad v Španielsku, Pakistane, Strednej Ázii a Severnej Afrike. Zároveň končí sezóna a sklady sa vyprázdňujú.

Ceny by mali klesať

Stúpa aj cena pečiva, ktorá bude rásť aj naďalej. Ceny masla a oleja začínajú klesať, čo je dobrá správa. Pridáva sa k nemu aj mlieko s mliečnymi výrobkami, pričom ich cena by sa mala stabilizovať. Svetové ceny potravín boli vo februári oproti januáru nižšie, čo naznačuje klesajúci trend. Oproti minulému roku by potraviny nemali až tak výrazne rásť. Stále však musíme rátať aj s nepredvídateľnými situáciami.