AKTUÁLNE: Na Slovensku je 6 nových prípadov nákazy koronavírusom

Lucia Mužlová

Foto TASR - Martin Baumann

Na Slovensku pribudlo 6 nových prípadov nákazy novým koronavírusom, doteraz sa tak zaznamenalo 1379 pozitívnych vzoriek. 

Článok pokračuje pod videom ↓

K včerajšiemu dňu to bolo 1373 pozitívnych a 66089 negatívnych vzoriek. Za včerajší deň otestovali 4839 vzoriek. Z koronavírusu sa vyliečilo 394 ľudí, počet obetí je 18. Včera zomrel ďalší pacient.

V nemocniciach bolo k včerajšiemu dňu 69 pacientov s potvrdeným ochorením COVID-19, z toho na jednotke intenzívnej starostlivosti je sedem ľudí a na pľúcnej ventilácii traja.

Zrušili katanténu v jednej z osád

Rómska osada v obci Bystrany je po 16 dňoch uvoľnená z karantény, oznámil hlavný hygienik Ján Mikas. Dôvodom je, že sa tam nevyskytol ďalší prípad ochorenia COVID-19. V Karanténe zostávajú štyri osady v Žehre a Krompachoch.

Štyria zamestnanci DSS Patria boli pozitívne testovaní

Štyria zamestnanci domova sociálnych služieb (DSS) Patria v Galante boli pozitívne testovaní na prítomnosť nového koronavírusu. Všetci štyria pacienti sú bezpríznakoví a nachádzajú sa v 14-dňovej domácej karanténe. Následne budú opätovne testovaní.

„Rozhodnutím krízového štábu sme nariadili niekoľko zásadných opatrení, medzi nimi aj okamžitú dezinfekciu všetkých priestorov Patrie. Klienti budú dostávať stravu na izbu, zároveň dostali zákaz vzájomných návštev. Návštevy z vonkajšieho prostredia sú zakázané už viac ako mesiac. Klienti majú v súčasnosti určený rozpis zdravotných vychádzok v záhradnom átriu,“ uviedol primátor Galanty Peter Paška. Zariadenie je v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta.

Mesto pozastavilo poskytovanie stravy pre externých stravníkov v domove sociálnych služieb Patria. „Títo občania budú kontaktovaní pracovníkmi mestského úradu a budú mať stravu zabezpečovanú prostredníctvom združenej školy obchodu a služieb v Galante,“ informoval primátor.

Po dohode s vedením Nemocnice v Galante bolo otestovaných prvých 50 klientov, v  pondelok (27. 4.) bude testovanie pokračovať. V prípade zistenia nového koronavírusu budú v zmysle postupov určených regionálnym úradom verejného zdravotníctva nasledovať ďalšie potrebné kroky.

Vo Francúzsku sa deti vracajú do škôl

Foto: TASR/AP

Žiaci základných a stredných škôl vo Francúzsku sa od 11. mája vrátia opäť do tried za prísnych bezpečnostných opatrení, pričom budú musieť nosiť na tvárach rúška, informovala agentúra DPA s odvolaním sa na vládne zdroje.

Vládny krízový tím zložený z vedcov takisto odporúča rozmiestniť lavice žiakov aspoň jeden meter od seba a triedy by sa mali niekoľko ráz denne dezinfikovať.

Francúzske školy zavreli svoje brány 14. marca, niekoľko dní pred tým než sa život v celej krajine prakticky zastavil kvôli reštriktívnym opatreniam proti novému koronavírusu.

Podľa krízového tímu by rodiny mali mať možnosť si vybrať, či chcú aby sa ich deti vrátili do školy ihneď po otvorení škôl alebo neskôr. Rozvrh by mal byť upravený tak, aby sa deti z rozličných vekových skupín v škole nestretávali a obed by mali jesť priamo v triedach namiesto jedální.

Na celom svete zomrelo na koronavírus vyše 200 000 ľudí

Na celom svete zomrelo na nový druh koronavírusu už vyše 200 000 ľudí. V sobotu to oznámili výskumníci z prestížnej americkej Univerzity Johnsa Hopkinsa, ktorých citovala tlačová agentúra AP.

Foto: TASR/AP

Aj podľa výpočtu tlačovej agentúry Reuters zomrelo v súvislosti s koronavírusom viac ako 200 000 ľudí, pričom sa očakáva, že počet potvrdených prípadov nákazy dosiahne v nasledujúcich dňoch tri milióny.

Vyše polovicu úmrtí zaznamenali dohromady v USA, Španielsku a Taliansku. Prvé úmrtie spájané s ochorením COVID-19 spôsobeným koronavírusom hlásili 10. januára v stredočínskom meste Wu-chan. Trvalo 91 dní, kým zomrelo prvých 100 000 ľudí, a iba ďalších 16 dní, kým počet úmrtí prekročil 200 000. Ukazujú to oficiálne správy od jednotlivých vlád, dodal Reuters. Pre porovnanie, ročne zomrie na maláriu, jednu z najsmrtiacejších nákazlivých chorôb na svete, približne 400 000 ľudí.

Najnovšie články