V Ružomberku prijali ďalšieho pacienta s podozrením. Koronavírus má 361 obetí, nakazených je vyše 17 200 osôb

TASR

Foto: SITA/AP

Vo vojenskej nemocnici v Ružomberku prijali pacienta s podozrením na koronavírus. Pre TASR to v nedeľu večer potvrdila hovorkyňa nemocnice Petra Dišková s tým, že bližšie informácie poskytnú neskôr.

Článok pokračuje pod videom ↓

O prípade informoval aj portál tvnoviny.sk. Nejde o prvý prípad, tento týždeň priviezli do Univerzitnej nemocnice Martin (UNM) dvoch Slovákov s podozrením na koronavírus. Testy potvrdili, že koronavírus nemajú.

Slováci budú prevezení do Banskej Bystrice

Foto: TASR/AP Photo

Český vládny špeciál Jak-40 s piatimi Čechmi a dvoma Slovákmi evakuovanými z čínskeho mesta Wu-chan, ktoré je ohniskom epidémie nového koronavírusu, pristál v pondelok pol hodiny po polnoci na letisku v Prahe-Ruzyni. Informoval o tom portál Aktuálně.cz. Občania ČR zamierili z letiska priamo do karantény v pražskej Nemocnici Na Bulovke, Slovákov prevezie sanitka do nemocnice v Banskej Bystrici.

Epidémia nového koronavírusu si v Číne vyžiadala ďalších 57 obetí — s výnimkou jednej boli všetky hlásené z provincie Chu-pej. Celkový počet potvrdených úmrtí na koronavírus 2019-nCoV v Číne tak stúpol na 361, informovali v pondelok svetové agentúry s odvolaním sa na centrálnu zdravotnícku komisiu.

Koronavírus má zatiaľ 361 obetí, nakazených sú tisíce

Jedno úmrtie zaznamenali úrady v Čchung-čchingu, v ktorom aj po započítaní administratívnych hraníc žije vyše 30 miliónov ľudí a patrí tak medzi najľudnatejšie mestá v Číne. Počet nakazených v Číne stúpol o 2829 osôb a ku koncu nedele miestneho času dosiahol 17.205. Novému koronavírusu tak podľahlo v pevninskej Číne viac ľudí ako epidémii ťažkého akútneho respiračného syndrómu (SARS), ktorá si na prelome rokov 2002 a 2003 vyžiadala 349 obetí, uviedla agentúra AFP.

Foto: TASR/AP Photo

Mimo Čínu bol koronavírus 2019-nCoV doteraz zaznamenaný v 24 krajinách, kde sa ním nakazilo vyše 150 ľudí. Prvú obeť za hranicami Číny hlásili Filipíny, kde cez víkend zomrel Číňan z mesta Wu-chan. V snahe obmedziť šírenie vírusu čínske úrady v nedeľu oznámili opatrenia zamerané na uzavretie  deväťmiliónového mesta Wen-čou ležiaceho na východnom pobreží krajiny asi 800 kilometrov od Wu-chanu, považovaného za ohnisko epidémie. Opatrenia zahŕňajú uzatvorenie ciest a obmedzenie pohybu obyvateľov.

V boji proti vírusu chcú postupovať spoločne priemyselne vyspelé krajiny združené v skupine G7, teda Kanada, Francúzsko, Nemecko, Taliansko, Japonsko, Veľká Británia a Spojené štáty, keďže všetky potvrdili prípady infikovania vírusom. V nedeľu to uviedol nemecký minister zdravotníctva Jens Spahn.

V Thajsku zaznamenali úspech pri liečbe koronavírusu

Číňanke nakazenej novým koronavírusom sa v Thajsku dramaticky zlepšil stav, keď ju liečili kombináciou antivirotík, používaných pri liečbe chrípky a infekcie HIV. V nedeľu to oznámilo thajské ministerstvo zdravotníctva, ktoré citovala tlačová agentúra AFP. Pacientka vo veku 71 rokov mala negatívne výsledkov testov 48 hodín po tom, čo jej thajskí lekári nasadili spomínanú kombináciu protivírusových liečivých prípravkov. Na pravidelnom tlačovom brífingu ministerstva to uviedol Dr. Kriengsak Attipornwanich.

Foto: pixinio

„Pozitívne laboratórne výsledky sa za 48 hodín zmenili na negatívne,“ povedal Kriengsak k testom na koronavírus. „Pacientka bola najprv vyčerpaná, o 12 hodín už sedela na posteli,“ dodal. Lekári skombinovali antivirotikum oseltamivir (komerčne dostupné pod názvom Tamiflu) s liekmi lopinavir a ritonavir, teda s antivirotikami používanými pri liečbe HIV, uviedol doktor Kriengsak. Podľa jeho slov ministerstvo čaká na výsledky výskumu, ktorý by tieto zistenia dokázal a potvrdil.

Najnovšie články