Táto krajina začala revolúciu. Dievčatá na školách budú dostávať menštruačné potreby úplne zdarma

Lucia Horáková

Ženy ju z duše nenávidia, no popritom je pre správne fungujúci organizmus mimoriadne dôležitá. Akonáhle sa mesačný cyklus posunie, vynechá, pociťujete zvýšenú bolesť alebo iné znepokojujúce prejavy, mali by ste navštíviť gynekológa, ktorý odhalí možnú príčinu.

Článok pokračuje pod videom ↓

Ženský cyklus je však okrem bolesti spojený aj s nepríjemným krvácaním, ktoré nám počas piatich až siedmych dní trvania menštruácie poriadne znepríjemňuje život. Okrem toho si to vyžaduje siahnuť do našich peňaženiek a nakúpiť vhodné hygienické potreby. Za život minie priemerná žena okolo 11 až 15-tisíc kusov vložiek či tampónov, čo sa pri sume dvoch až troch eur za balenie vyšplhá k astronomickej sume.

Škótska vláda sa preto rozhodla, že práve takto by chcela pomôcť žiačkam a študentkám, ktoré od začiatku akademického roka dostanú hygienické pomôcky zadarmo. Podľa prieskumu bola údajne takmer polovica škótskych dievčat nútená siahnuť po alternatívnych nehygienických možnostiach, ako bol toaletný papier či ponožky.

Foto: pixabay

Žiačky, ale aj študentky vysokých škôl by preto mali dostať od štátu tieto potrebné pomôcky zadarmo, pričom vláda na ne venuje v prepočte približne 5,8 milióna eur. Týkať sa bude takmer 400-tisíc dievčat a zároveň pôjde o prvú krajinu, kde sa niečo takéto zavedie do praxe. Cieľom je zabezpečiť vložky a tampóny všetkým dievčatám bez ohľadu na ich finančné možnosti, pomôcky budú k dispozícii na toaletách, rovnako ako mydlo a toaletný papier.

Uvidíme, či sa postupne pridajú aj iné krajiny, vrátane Slovenska.

Pozri aj: Ľudia sa hnusne obuli do Meghan Markle. Za všetko mohla len táto jedna vec

Lucy, theconversation.com