AKTUÁLNE: Do Európy mieri víchrica. Ohrozí viaceré štáty, ale aj Slovensko

SITA , Kristína Hagarová

Foto: TASR/AP

Slovensko tento týždeň zasiahla vlna chladného vzduchu a rozsiahle zrážky. Napriek tomu, že nás na súčasné obdobie čaká pomerne teplý víkend, do Európy sa blíži silný vietor.

Ako uvádza portál Imeteo, na pobreží Atlantického oceánu sa počas štvrtka začne prehlbovať rozsiahla tlaková níž. Tú nemeckí meteorológovia nazvali Brigitte, no francúzski a anglickí meteorológovia používajú iné názvy, konkrétne búrka Alex. Vo štvrtok vo večerných hodinách by mala ovplyvniť počasie v západnej Európe. Medzi prvými zasiahnutými štátmi bude Francúzsko a severné Španielsko.

Silný vietor

Práve v noci príde z Atlantiku veľmi silný vietor, ktorý udrie na pobrežie Španielska a Francúzska. Vietor by mohol dosahovať nárazy s rýchlosťou až cez 130 km/h. Na pobreží by vlny mohli dosahovať výšku až 5 metrov. Vietor by mal dosahovať vo vnútrozemí západnej Európy nárazy 100 až 120 km/h a na pobreží 120 až 150 km/h. Okrem silného vetra sa očakávajú aj výdatné zrážky. V piatok večer a v sobotu začne počasie vyčíňať aj v Alpách a v strednej Európe.

Foto: pexels

Množstvo zrážok

Veľké nebezpečenstvo panuje aj pre južné a náveterné strany Álp, kde by mohlo padnúť cez 100 až 150 mm zrážok v priebehu dvoch dní. Zrážky by mohli rozvodniť toky mohli by spôsobiť aj zosuvy pôdy. Víchrica Alex, resp. v našom regióne skôr Brigitte ovplyvní počasia aj na Slovensku. V priebehu piatka totiž začne silnieť južný vietor, ktorý bude dosahovať nárazy 50 až 70 km/h, ale najsilnejší vietor sa rozfúka až v noci z piatka na sobotu.

Nárazy vetra

Počas soboty by malo byť na našom území veterno. Nárazy vetra by mali dosahovať rýchlosť 60 až 90 km/h, no na hrebeňoch hôr by nárazy vetra mohli presahovať až rýchlosť cez 100 km/h. V rámci tlakovej níže začne cez naše územie v noci zo soboty na nedeľu postupovať studený front so zrážkami, no na čele tohto studeného frontu by sa mohli vyskytovať aj búrky, ktoré sa v noci zo soboty na nedeľu môžu vyskytnúť na viacerých miestach.

Silný vietor a žena s dáždnikom
Foto: archív TASR/ AP Alvaro Barrientos

Ako uvádza SITA, dnes bude na Slovensku oblačno až zamračené a na mnohých miestach sa vyskytnú prehánky alebo dážď, na krajnom severe aj výdatné zrážky. Na hrebeňoch Tatier môže snežiť. Informuje o tom Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na svojej stránke. Najvyššia denná teplota sa bude pohybovať od 10 do 15 stupňov Celzia, na juhu západného a stredného Slovenska väčšinou do 17 stupňov. Teplota na horách vo výške 1 500 metrov bude okolo 5 stupňov.

Fúkať bude prevažne severozápadný vietor rýchlosťou 2 až 7 metrov za sekundu (10 až 25 km/h). Meteorológovia predpokladajú zrážky do 10 milimetrov, na východe a Orave miestami 10 až 25, na západe do 3 mm milimetrov.

1
Komentovať