AKTUÁLNE: Do Európy mieri víchrica. Ohrozí viaceré štáty, ale aj Slovensko

SITA , Hyriaková Kristína

Foto: TASR/AP

Slovensko tento týždeň zasiahla vlna chladného vzduchu a rozsiahle zrážky. Napriek tomu, že nás na súčasné obdobie čaká pomerne teplý víkend, do Európy sa blíži silný vietor.

Článok pokračuje pod videom ↓

Ako uvádza portál Imeteo, na pobreží Atlantického oceánu sa počas štvrtka začne prehlbovať rozsiahla tlaková níž. Tú nemeckí meteorológovia nazvali Brigitte, no francúzski a anglickí meteorológovia používajú iné názvy, konkrétne búrka Alex. Vo štvrtok vo večerných hodinách by mala ovplyvniť počasie v západnej Európe. Medzi prvými zasiahnutými štátmi bude Francúzsko a severné Španielsko.

Silný vietor

Práve v noci príde z Atlantiku veľmi silný vietor, ktorý udrie na pobrežie Španielska a Francúzska. Vietor by mohol dosahovať nárazy s rýchlosťou až cez 130 km/h. Na pobreží by vlny mohli dosahovať výšku až 5 metrov. Vietor by mal dosahovať vo vnútrozemí západnej Európy nárazy 100 až 120 km/h a na pobreží 120 až 150 km/h. Okrem silného vetra sa očakávajú aj výdatné zrážky. V piatok večer a v sobotu začne počasie vyčíňať aj v Alpách a v strednej Európe.

Foto: pexels

Množstvo zrážok

Veľké nebezpečenstvo panuje aj pre južné a náveterné strany Álp, kde by mohlo padnúť cez 100 až 150 mm zrážok v priebehu dvoch dní. Zrážky by mohli rozvodniť toky mohli by spôsobiť aj zosuvy pôdy. Víchrica Alex, resp. v našom regióne skôr Brigitte ovplyvní počasia aj na Slovensku. V priebehu piatka totiž začne silnieť južný vietor, ktorý bude dosahovať nárazy 50 až 70 km/h, ale najsilnejší vietor sa rozfúka až v noci z piatka na sobotu.

Nárazy vetra

Počas soboty by malo byť na našom území veterno. Nárazy vetra by mali dosahovať rýchlosť 60 až 90 km/h, no na hrebeňoch hôr by nárazy vetra mohli presahovať až rýchlosť cez 100 km/h. V rámci tlakovej níže začne cez naše územie v noci zo soboty na nedeľu postupovať studený front so zrážkami, no na čele tohto studeného frontu by sa mohli vyskytovať aj búrky, ktoré sa v noci zo soboty na nedeľu môžu vyskytnúť na viacerých miestach.

Silný vietor a žena s dáždnikom
Foto: archív TASR/ AP Alvaro Barrientos

Ako uvádza SITA, dnes bude na Slovensku oblačno až zamračené a na mnohých miestach sa vyskytnú prehánky alebo dážď, na krajnom severe aj výdatné zrážky. Na hrebeňoch Tatier môže snežiť. Informuje o tom Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na svojej stránke. Najvyššia denná teplota sa bude pohybovať od 10 do 15 stupňov Celzia, na juhu západného a stredného Slovenska väčšinou do 17 stupňov. Teplota na horách vo výške 1 500 metrov bude okolo 5 stupňov.

Fúkať bude prevažne severozápadný vietor rýchlosťou 2 až 7 metrov za sekundu (10 až 25 km/h). Meteorológovia predpokladajú zrážky do 10 milimetrov, na východe a Orave miestami 10 až 25, na západe do 3 mm milimetrov.

Najnovšie články