Mrazivý príbeh podľa skutočných udalostí. Najočakávanejší slovenský film Trhlina je od dnes v kinách

TASR

Foto: instagram(norahudecova)/instagram(obcasnecas)

Jednu z hlavných postáv si zahral obľúbený Tomáš Maštalír. Film Trhlina podľa knižnej predlohy, ktorá bola bestsellerom láka svojím trailerom už pár mesiacov. Dnes sa diváci konečne dočkali. Začína sa premietať v kinách.

Článok pokračuje pod videom ↓

Do kín vstupuje nový slovenský film s názvom Trhlina. Očakávaná novinka vznikla na motívy rovnomenného knižného bestselleru, najpredávanejšieho mysteriózneho thrilleru z pera úspešného spisovateľa Jozefa Kariku. Hororový príbeh rozpráva o jednej z najväčších záhad Slovenska – nevysvetliteľnom miznutí ľudí v pohorí Tribeč. Film nakrúcal v autentických lokalitách režisér Peter Bebjak. Scenár podľa knižnej predlohy napísal Tomáš Bombík, za kamerou stál Martin Rau. Filmári prešli celý Tribeč, nakrúcalo sa aj v Nitre, Brne a v Bratislave.

Režiséra Bebjaka podľa vlastných slov oslovila knižná predloha tým, že sa hrá s niečím reálnym a s niečím fiktívnym. „Necháva na divákovi a na jeho rozhodnutí, čomu viacej bude veriť – faktom alebo domnelej fikcii, alebo tomu, čo sa môže odohrávať v tom pohorí, alebo čo sa odohralo tým postavám,“ uviedol režisér v stredu pred bratislavskou premiérou filmu, ktorého protagonisti „sa stratili v živote, čase, priestore“. „Ale možnože sa nestratili, možno je to celé len jeden veľký komplot,“ poznamenal s úsmevom Bebjak, ktorý má na konte tituly ako Marhuľový ostrov (2011), Čistič (2015) či oceňovanú Čiaru (2017).

Trhlina podľa jej režiséra nie je len film o miznutí ľudí v pohorí Tribeč v období od konca novembra do marca. „To je východisko, základná situácia, ktorá tomu dodáva mystiku. Je to medziľudský príbeh o dôvere, o tom, čoho sú ľudia schopní pre pár minút slávy,“ povedal pre TASR. V mysterióznom trileri sa predstavia Matej Marušin, Mária Bartalos Havranová, Dávid Hartl, Tomáš Maštalír, Juraj Loj, Tomáš Mischura, Martin Šalacha, Emanuel Hason, Ondrej Hraška, Jaroslav Mottl, Ela Lehotská. V malej úlohe sa objaví aj spisovateľ Jozef Karika.

Nezamestnaný absolvent vysokej školy Igor objaví záznamy výpovedí psychiatrického pacienta Waltera Fischera. Ten pred 70 rokmi záhadne zmizol v pohorí Tribeč, a keď sa po vyše dvoch mesiacoch rovnako záhadne objavil, mal na tele čudné popáleniny a zranenia. Bol dezorientovaný, nedokázal vysvetliť, čo sa mu stalo a už nikdy sa nespamätal. Igor pátra ďalej a s údivom zisťuje, že Fischerov prípad nie je ojedinelý. Zmienky o tajomnom miznutí ľudí v tomto pohorí siahajú hlboko do histórie.

Hrôzostrašných prípadov pribúda. Igor s priateľkou Miou, konšpirátorom Andrejom a tvrdým skeptikom Dávidom prenikajú čoraz hlbšie a odhaľujú skutočnosti, ktoré sú oveľa desivejšie než akákoľvek fantázia. Vyberú sa na výpravu priamo do tribečských lesov, kde zažijú čosi, vymykajúce sa chápaniu. Spočiatku nevinné pátranie sa končí tragicky. Snímku Trhlina prináša do kín od štvrtka 24. januára Continental film.