Vedeli ste, aký je rozdiel medzi rôznymi druhmi cukety? Vždy som si myslela, že sa líšia len farbou!

Monizz

Cuketa môže mať svetlozelenú, žltú alebo tmavozelenú šupku. Všetko je to aj tak cuketa. Tento názor panuje medzi veľkou väčšinou konzumentov zdravej a ľahkej zeleniny, z ktorej pripravujeme kulinárske zážitky od výmyslu sveta takmer celé leto. Lenže cuketa predsa len nie je jedna ako druhá.

Článok pokračuje pod videom ↓
pixabay.com

Spoznajte rozdiely

Kráľovná polí sa k nám dostala z Talianska. Ide o druh tekvice, ktorej šupka mení farebnú škálu ako sa jej zapáči. Teda nie tak celkom. Bežne dostaneme v obchodoch cuketu, ktorá sa veľkosťou aj farbou podobá klasickej uhorke. Ak sa práve pýtate, aký je rozdiel medzi cuketou a cukinou, odpoveď znie: žiadny. Ide o jedno a to isté. Názov sme prebrali z talianskeho pomenovania tekvice – „zucca“ alebo „zucchine“. Niekto ju volá tak, niekto onak. Pre začiatok by ste si však mali zapamätať, že nech upravujete cuketu akejkoľvek farby, nikdy sa nezbavujte šupky! Je extrémne výživná a po jej požití to vo vašom tele doslova exploduje vitamínmi.

pixabay.com

Cuketa, cuketa alebo cuketa?

Cuketa je rastlina kríčkovitého vzrastu so silnými drevnatými listami. Na dlhých stonkách rastú plody, ktoré sú rôznej farby. Kvety cukety bývajú spravila tmavožlté až oranžové a keď sa im prizriete bližšie, uvidíte rovných päť okvetných lístkov. Rozdiely na cukete badáme podľa odrody, a to nielen zvonka, ale aj zvnútra. Nie všetky cukety majú totiž rovnakú dužinu. Niektoré sú mäkšie a šťavnatejšie, iné zasa tvrdšie a chrumkavé.

pixabay.com

Cuketa miluje vlhkosť, slnko a neznáša zmeny teplôt. Pestovanie cukety nie je náročné, no neznesie okolo seba burinu. Okolie, kde rastie, musíte čistiť doslova ako vlastnú pleť. Dorastajú pomerne rýchlo a zrelé majú sýtu farbu, hladký, pevný a lesklý povrch. Sú extrémne bohaté na vitamíny a neobsahujú takmer žiadne kalórie. Milujú ich všetci, no najviac, pochopiteľne, tí, ktorí držia diétu.

pixabay.com

Klasické odrody cukety sú tie s tmavozelenými plodmi. Odroda Jigonal má kratšie tmavozelené plody, naopak štíhle a dlhšie cukety sú z odrody Sartgreen F1 alebo Ambasador F1. Názvy vám však nenapovedia nič o tom, že tieto odrody cukiet sú spravidla tvrdšie, chrumkavejšie a majú menej semien ako  žlté a svetlé cukety.

pixabay.com

Druhým najčastejším variantom sú žlté cukety a nevynikajú len sýtou žltou šupkou, ale aj tvarom a nutričnými hodnotami. Valcovité plody obsahujú viac betakaroténu, sú krehkejšie zvnútra a aj chutnejšie.

pixabay.com

Ak ste si kúpili cuketu, ktorá je svetlozelená s náznakom ryhovania, ide o hybrid, ktorý vznikol na požiadanie rýchleho dorastu, chuti a pôsobivej veľkosti aj dĺžky.

pixabay.com

zdroj: babskeveci.sk (Monika), sovkusom.ru

Najnovšie články