Mágia nemá pohlavie. V novej Popoluške bude víla bezpohlavná, povedal herec, ktorý ju stvárňuje

Kristína Hagarová

Foto: Instagram (theebillyporter)/Walt Disney Pictures

Sony pripravuje novú verziu klasickej rozprávky. Popoluška je jednou z najobľúbenejších rozprávok a má už veľké množstvo adaptácií či už v zahraničí, ale populárna je hlavne tá naša, ktorá sa nám už tradične spája s Vianocami.

Len nedávno portál Unilad informoval o tom, ako ocenený herec Billy Porter, ktorý je známy z filmov Pose, American Horror Story a Kinky Boots bude v novej Popoluške, ktorá sa už mala začať nakrúcať, stvárňovať vílu kmotričku. Na otázku toho, prečo by mal vílu stvárňovať muž povedal, že táto postava má byť bezpohlavná, pretože „mágia nemá pohlavie“.

Hviezdne obsadenie

Billy Porter však nie je jediná hviezda, ktorá sa má vo filme objaviť. Popolušku má stvárňovať Camilla Cabello, macochu Idena Menzel a kráľa zase Pierce Brosnan. Vo videorozhovore 50-ročný herec, ktorý sa na verejnosti často ukazuje v rôznych zaujímavých kreáciách, povedal: „Mágia nemá pohlavie. Predstavujeme túto postavu ako bezpohlavnú, aspoň takto ju hrám ja a je to skutočne silné. Viete, je to klasika. Je to proste klasická rozprávka pre novú generáciu.“ 

Extravagantný štýl

Príbeh by sa mal dostať do kín vo februári 2021 a stojí za ním James Cordon. Ako sme spomínali, Billy Porter je známy svojím extravagantným štýlom, no jeho dôvody, prečo sa tak oblieka, sú naozaj neuveriteľné. Tvrdí, že deti po celom svete sú veľmi šikanované preto, ako sa cítia alebo ako sa obliekajú a potrebujú vidieť niekoho, ako je on sám.

Foto: TASR archív

V rozprávkach sa ženy obliekajú za mužov

O tom, ako by sme mali upozorniť deti na tému homosexuality, transexuálov či bezpohlavnosti, sa vedie naozaj veľké množstvo diskusií. Keď sa na to pozrieme v globále, existuje veľké množstvo rozprávok, kde sa dievčatá účelovo prezliekali za mužov, a to z rôznych dôvodov. Často mali veľmi vznešené dôvody, ako napríklad Mulan, ktorá sa ostrihala, obliekla si brnenie a nastúpila do vojny, aby ochránila svojho otca.

Mulan, Popoluška aj Fantaghiro

Nesmieme však zabudnúť na Tri oriešky pre Popolušku a fakt, že bola v jednom momente za „myslivce s kloboukem s peřím, lukem a kamizolou“. Obľúbená je taktiež aj Fantaghiro. Mohli by sme samozrejme polemizovať o tom, že vtedy nešlo o poukazovanie na rozdielne pohlavie, no faktom je, že bolo súčasťou rozprávok už roky predtým, než sa o tom začali viesť diskusie.

Čo si o tom myslia deti?

Foto: pixabay

Politická kampaň, ktorá sa viedla posledné týždne na Slovensku sa dotkla aj týchto tém. Mnohí politici sa nebáli v priamom prenose šíriť dezinformácie o tom, ako už v škôlke deti učia o „pipíkoch“, že z nich vyrastajú homosexuáli a samozrejme, že je to vplyv západu, a že tu snáď nechceme mať viac pohlaví a podobne. Aj preto sme chceli vedieť, aká je realita.

V tomto prípade je názor detí veľmi dôležitý, a preto sme sa opýtali učiteľky prvého stupňa na základnej škole, ako na takéto témy reagujú deti a či vôbec rozdiely vnímajú, či o niečo mtakom, ako je bezpohlavnosť niekde počuli. Príkladom im je opäť rozprávka, a to konkrétne Shrek, kde sa objavil muž prezlečený za ženu.

Nevadilo by im, keby bola víla bezpohlavná

Podľa vyučujúcej si to niektoré deti vôbec nevšimli, jednej žiačke sa to zdalo divné a ostatným to vôbec neprekážalo. Detí sa opýtala aj konkrétne na bezpohlavnú vílu z Popolušky. „Vo väčšine prípadov by im to nevadilo, no niektorým to prišlo divné. Zaujímalo ich hlavne to, že si nevedia predstaviť, ako by asi taká víla vyzerala,“ povedala. Spomínali si taktiež na rozprávky, kde princezné nemali dlhé vlasy, ale boli ostrihané na chlapcov.

Vo všeobecnosti sa však menších detí takéto témy netýkajú, často si nevšimnú, že sa niečo také okolo nich deje a ide to mimo nich. Nezaujali však žiadny radikálny postoj k tomu, že by im prekážal samotný fakt, avšak je pochopiteľné, že si nevedeli predstaviť výzor daných rozprávkových postáv.

Aj preto je jasné, že témy homosexuality a pohlaví celkovo riešime len my dospelí a často sa využívajú ako strašiak. Pôjdete s deťmi na novú Popolušku napriek tomu, že vílu bude hrať Billy Porter a samotnú Popolušku speváčka, ktorá má kubánsko-mexické korene?