Zabudnite na plastové dózy, špinavé riady a neporiadok v kuchyni. Toto je 10 skvelých trikov priamo od kráľovnej poriadku

Monika Miková

Marie Kondo je pre väčšinu z nás úplne neznáma osoba. Prečo o nej teda píšeme? ,,Podarilo sa jej totiž už v 30 rokoch zaradiť sa medzi najvplyvnejších ľudí sveta“: tvrdí svetoznámi časopis The Times. V akom smere a prečo? Prečítajte si náš článok.

Článok pokračuje pod videom ↓

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Marie Kondo (@mariekondo) on

Marie je mladá japonska žena, ktorej knihy o spôsoboch organizácie domácnosti boli preložené už do mnohých svetových jazykov a predalo sa ich viac ako 8 miliónov kópií. Od januára tohto roku získala i svoju vlastnú show ,,Condo Cleaning“ na Netflixe. Porazila v sledovanosti i popredné kulinárske relácie. V čom tkvie jej tajomstvo?

Marie tvrdí že: ,,základným princípom čistej domácnosti je, že v dome majú miesto len predmety, ktoré prinášajú radosť. S ostatnými sa musíte rozlúčiť a to rýchlo. Preplnený priestor totiž odvádza pozornosť od tých vecí, ktoré sú v živote naozaj dôležité.“ Skutočne, keď sa človek zbaví zbytočností, zrazu má priestor i čas riešiť zameškané problémy a úlohy. Vo svojej relácií doslova preorganizovala mnoho bytov a domov, aby vám s chuťou oznámila ako nájsť požadovanú harmóniu. Využíva na to metódy tzv. ,,Konmari.“

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Cook Folk (@cookfolk) on

Dnes sa pozrieme na to, ako sa dá táto jednoduchá metóda využiť v kuchyni, kde trávime veľa času a pomôcok tam máme naozaj požehnane. Ste aj vy ten prípad, ktorý má z každého tipu hrnčekov jeden kus a neviete sa ich zbaviť alebo si kuchyňu dobre zorganizovať? Potom vyskúšajte toto.

1. princíp

Keď sa nakopí príliš veľa vecí, nebojte sa povedať a dosť! Tadiaľto cesta nevedie. Vytvorte si zoznam úloh a napíšte si ho. Po vykonaní úlohy ju označte za hotovú. Budete mať dobrý pocit zo seba. Zreorganizujte si priestor v chladničke, či šatníku. Presuňte jednotlivé zóny a pod.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Emily ~ Master Storyteller (@enchantstoryteller) on

2. princíp

Pamätáte si na vyššie spomínané: ,,nechať si len veci, ktoré prinášajú radosť?“ Takže ak sa vám doma povaľuje sada misiek, ktorú naozaj nikdy nevyužijete, 2 mixéri navyše predajte ich, či darujte. Zbytočne zaberajú priestor. Aj tak sama viete, že ich nikdy nevyužijete.

3. princíp

Odstráňte duplikáty. Tento princíp úzko nadväzuje na 2. princíp. Načo sú vám 4 škrabky na zemiaky? Ja viem, že tá červená je pekná, ale aj tak viete, že tie zemiaky budete škrabať sama a nie s ďalšími troma ľuďmi.

4. princíp

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Katie Hanson (@lifeaskatiemae) on

Nenakupujte hlúposti do domácnosti! Poviete si, keď ten vykrajovač na hviezdičkové paradajky vyzerá tak super a používa ho aj nemenovaná celebrita. Nik ho nepoužíva, len vám zaberá miesto a zbytočne ste minuli peniaze na hlúposť, ktorú nikto nepotrebuje.

5. princíp

Nenakupujte príliš veľa krátko trvanlivých potravín do zásoby. Zbytočne dávate šancu plesniam, baktériám a zapratanej špajze a chladničke.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Sustainable Corner (@sustainablecorner) on

6. princíp

Uvažujte o skladovaní potravín. Ideálne v suchých sklenených nádobách, nepodporujeme totiž zbytočné plasty. Ak má však plast poslúžiť niekoľko rokov, je to ideálnejšie riešenie ako nekonečný počet sáčkov v našich obchodoch.

7. princíp

Redukcia plastov. V každej kuchyni sa nájdu igelitové tašky, sáčky, papiere a i. Je to normálne. Dávajte si pozor na ich množstvo. Urobte si v nich poriadok. Uložte ich do priečinku pre lepší prehľad.

8. princíp

Tvorivý prístup. K niektorým veciam máme citový vzťah, zdedili sme ich, alebo sa k nám dostali inou cestou. Nevieme sa s nimi rozlúčiť aj keď vieme, že len nefunkčne zaberajú miesto. Vymyslite s nimi niečo nové. Napr. starý porcelán sa dá nádherne poskladať do mozaiky nad kuchynskou linkou a pod.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by J U L I A C L A I R E (@juliaclaireclay) on

9. princíp

Využite všetok možný úložný priestor. Výborným príkladom sú skrinky a  úchytky pod dresom. Vytesníte tak vizuálny priestor od zbytočne rušivých elementov.

10. princíp

Ak ste splnili všetky predchádzajúce princípy zistíte, že upratovanie vám zaberie oveľa menej času. Prečo? Lebo už nemusíte utierať prach od zbytočných predmetov a ukladať veci na svoje miesto, alebo im to miesto v kuchyni hľadať. Dajte nám vedieť svoje vylepšenia, ktoré v domácnosti využívate.