Umelecký svet smúti. Vo veku 71 rokov zomrel talentovaný hudobník

TASR

Foto: pixabay

Vo veku 71 rokov zomrel v nedeľu gitarista Gary Rossington, posledný pôvodný člen americkej southern-rockovej skupiny Lynyrd Skynyrd. TASR správu prevzala z tlačovej agentúry AFP.

Článok pokračuje pod videom ↓

„S hlbokou sústrasťou a smútkom musíme oznámiť, že sme dnes prišli o svojho brata, priateľa, člena rodiny, skladateľa a gitaristu Garyho Rossingtona,“ napísala skupina na Facebooku. Príčina úmrtia nebola bezprostredne oznámená, ale Rossington mal problémy so srdcom a v roku 2021 podstúpil urgentnú kardiochirurgickú operáciu.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Almir Júnior (@almirjunior_official)

Bol jedným zo zakladajúcich členov kapely

Rodák z amerického štátu Florida bol v roku 1964 jedným zo zakladajúcich členov Lynyrd Skynyrd, pričom toto prvé zloženie skupiny vydržalo do roku 1971. Rossington bol spoluautorom jej najväčšieho hitu „Sweet Home Alabama“ z roku 1974. Svojou hrou výrazne prispel aj k deväťminútovej skladbe „Free Bird“ z roku 1973, ktorá sa zaraďuje medzi jej najosobitejšie.

Mal vážnu autonehodu

Gitarista v roku 1976 prežil vážnu autonehodu a o rok neskôr tragické letecké nešťastie, pri ktorom zahynuli traja členovia skupiny. Následne rozpadla, ale v roku 1987 sa reformovala s novými členmi.
Skupina je stále aktívna. Podľa jej webovej stránky má najbližšie vystúpiť 12. marca na floridskom festivale.

Lynyrd Skynyrd bola v roku 2006 uvedená do Rockandrollovej siene slávy. Len v samotných Spojených štátoch sa dodnes predalo viac ako 28 miliónov jej albumov.