Seniori, pozrite si, či máte nárok na zvýšenie dôchodku: Niektorým stačí, keď si podajú žiadosť

Hyriaková Kristína

Foto: pixabay/SITA

Dôchodky sa nezvyšujú len valorizáciou. Mnohým seniorom ich Sociálna poisťovňa po splnení podmienok vyplatí automaticky, niektorí si musia podať žiadosť. Ako to vlastne funguje?

Článok pokračuje pod videom ↓

Pokiaľ ste pracujúci dôchodca a budete v období po priznaní dôchodku naďalej dôchodkovo poistený, získate nárok na zvýšenie vášho dôchodku. K takémuto zvýšeniu príde automaticky, alebo na základe žiadosti. Informovala o tom Sociálna poisťovňa na svojom webe.

Aké podmienky musíte splniť?

„Ak ste prestali pracovať a dôchodkové poistenie vám zaniklo počas roka, od nasledujúceho dňa po zániku poistenia môžete požiadať o zvýšenie starobného dôchodku. Žiadosť o zvýšenie starobného dôchodku môžete v kalendárnom roku podať len raz. Pozor, ak stále pracujete, žiadosť o zvýšenie dôchodku podávať nemusíte. Dôchodok sa vám v takom prípade zvýši automaticky vždy od januára nasledujúceho roku,“ upozornila.

Toto musí obsahovať žiadosť

Pri podaní žiadosti musíte postupovať nasledovne. Napíšete neformálnu žiadosť/list, ktorá bude obsahovať vaše meno, priezvisko, rodné číslo a adresu. Ďalej v nej bude predmet žiadosti, vo vašom prípade: Žiadam o zvýšenie dôchodku za obdobie – od 1. januára kalendárneho roka do dňa zániku poistenia a odkedy žiadate navýšenie – od nasledujúceho dňa po zániku poistenia.

Podpísanú žiadosť zašlete ústrediu Sociálnej poisťovne (Sociálna poisťovňa, ústredie, Ul. 29. augusta č. 8, 813 63 Bratislava 1) alebo prostredníctvom eSchránky, ak ju máte aktivovanú. Na základe žiadosti vám Sociálna poisťovňa doručí rozhodnutie o zvýšení starobného dôchodku.

Najnovšie články