Seniori dostanú vyše 600 eur, máme však pre vás zlé správy. Síce si prilepšia, no spôsobí to obrovské problémy

Dana Kleinová

Foto: TASR - Jaroslav Novák / Pixabay

Chystané 13. dôchodky potešia mnohé domácnosti. Pre štát však môžu spôsobiť veľké problémy. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Ako informuje portál TV Noviny, podľa analytikov si vďaka 13. dôchodkom prilepšia najmä domácnosti, v ktorých sú starobní dôchodcovia. A hoci tak budú mať penzisti dôvod na radosť, štát sa vyplácaním týchto dôchodkov dostáva do problémov. Musí totiž Bruselu dokázať, že dôchodky na Slovensku dokáže vyplácať aj v budúcnosti.

Foto: Pexels

13. dôchodky spôsobia problémy

Tohtoročný 13. dôchodok by mohol byť naozaj štedrý. Zákon, ktorý ho pozmieňa, je pred definitívnym schválením v parlamente. V novej podobe by tak všetci starobní dôchodcovia dostali 606,30 eura, invalidní nad 70 % 493,80 eura, vdovy 339 eur, invalidní dôchodcovia do 70 %, vdovci a siroty 300 eur. Mnohí seniori už s touto sumou počítajú, keďže by si tak na konci roka mohli polepšiť na Vianoce a použiť peniaze či už na energie, alebo na potraviny.

V dôsledku vyplácania týchto dôchodkov však môžu byť ohrozené stámilióny eur pre Slovensko z Plánu obnovy. Ešte v decembri totiž štát požiadal Brusel o peniaze. Štát pritom sľúbil, že v budúcnosti zníži výdavky na penzie. To sa však nestalo, práve naopak. Európska komisia tak očakáva vysvetlenie, ako bude štát kompenzovať nové dôchodkové náklady.

Hovorkyňa ministerstva práce Natália Jachym Holubová potvrdila, že štát už riešenia má a komunikuje ich s Európskou komisiou. Kým sa však táto situácia nevyrieši, je proces vyplatenia štvrtej platby z Plánu obdoby pozastavený. Táto platba pritom predstavuje takmer miliardu eur.

Najnovšie články