Toto je vek, kedy ste v živote najšťastnejší, hovorí nová štúdia

Hyriaková Kristína

Foto: unsplash

Väčšina ľudí sa celý svoj život snaží dosiahnuť len jeden jediný stav, a to aby boli šťastní. Niektorí veľmi dobre vedia, čo sa musí v ich živote stať, aby boli konečne šťastní a iní nemajú ani tú najmenšiu predstavu.

Článok pokračuje pod videom ↓

Podľa výskumov sa zdá, že vedci prišli na to, kedy ľudia dosahujú najväčší stupeň šťastia. Ako uvádza portál BussinessInsider, malo by to byť po dosiahnutí 55 rokov. Pre väčšinu ľudí predstavuje práve tento vek tú pravú stabilitu. Okrem toho je v poriadku ich finančná situácia, fyzický vzhľad a celková pohoda.

Šťastný aj v 70-tke

Medzitým však podľa iných dát v ekonomickej aj sociálnej sfére sú ľudia medzi 45 až 59 rokov najmenej šťastní. Pokiaľ ide o finančnú situáciu, najmenej šťastní sú ľudia medzi 45 a 54 rokom života a najšťastnejší po 55 roku života. Pokiaľ ide o fyzický vzhľad, najmenej šťastný ľudia sú vo veku od 55 do 59, ale najšťastnejší keď dovŕšia 70 rokov.

Foto: unsplash

Ľudia sú s vekom šťastnejší

Celkové šťastie však v skutočnosti vrcholí na dvoch rôznych miestach, a to podľa týchto údajov raz vo veku 23 rokov, potom zase v 69. Ľudia hlásili najnižšiu úroveň šťastia tesne okolo 50-tky. Vedci sa domnievajú, že korelácia medzi týmto vekom a šťastím nie je náhodná. Podľa správy banky Bank of America, ktorá analyzovala údaje spoločnosti Nielsen, existujú vedecké dôkazy o tom, že ľudia sú starnutím šťastnejší.

Končia nám starosti?

„Hoci existujú rôzne teórie, prečo tomu tak je, väčšina ľudí súhlasí s tým, že akceptovanie starnutia podporuje spokojnosť,“ uviedli. Na druhej strane sú tu však obavy z plánovania odchodu na dôchodok, platenia škôl a starostlivosť o svojich rodičov, ktoré začínajú v strednom veku. Práve preto vtedy ľudia nie sú veľmi šťastní. Portál The Ladders informoval o tom, že práve v 55 nám končia všetky starosti a práve preto je toto ten pravý čas na užívanie si života.

Foto: unsplash

Tajomstvo šťastného života

Podľa prieskumu až 69 % opýtaných sa zhodlo na tom, že práve v 50-tke si začali život užívať viac ako kedykoľvek predtým. Dokonca začali aj viac cestovať, a to aj do exotických krajín. Chcú skúšať nové veci a zažiť niečo, čo predtým ešte nikdy nezažili. 64 % ľudí starších ako 55 rokov sú spokojní so svojím životom, 53 % sa cíti bezpečne a ďalších 53 % sa zase cíti oveľa mladšie, ako v skutočnosti sú. Taktiež sa ich pýtali aj na to, aké je tajomstvo šťastného života.

  • Vždy si nájdite čas pre svojich blízkych.
  • Čo najviac cestujte.
  • Nebojte sa nových vecí.
  • Nemeňte sa len preto, aby ste potešili ostatných ľudí.
  • Netrápte sa maličkosťami.
Foto: unsplash

Aktivita a skúšanie nových vecí

Zdá sa však, že napriek veku sú ľudia v tomto veku aktívny aj v technickej oblasti. Až 58 % opýtaných je aktívnych na sociálnych sieťach a 70 % tvrdí, že sú si istí svojím zdravým psychickým stavom a cítia sa v poriadku. Na druhej strane 63 % respondentov mladších ako 35 rokov uviedlo, že sú pravidelne v strese a 60 % taktiež uviedlo, že zápasia s rôznymi stupňami úzkostí. Len 27 % ľudí mladších ako 35 rokov si za posledný rok zobrala dovolenku.

Foto: unsplash

Generačná štúdia teda ukázala, že chuť na dobrodružstvo po 55 nemizne, ale práveže rastie. Dokonca sa ľudia viac začali starať o svoje zdravie a cvičiť pravidelne každý deň či sa venovať učeniu niečoho nového alebo vykonávať aktivity, ktoré nikdy predtým neskúšali. Snažia sa navštevovať svojich priateľov a rodinu a počúvajú veľa hudby.

Najnovšie články