Krok, ktorý mnohých dôchodcov nepotešil. Takto by malo vyzerať vyplácanie 13. dôchodku

SITA

Foto: pixabay

Parlament posunul do druhého čítania poslanecký návrh novely zákona o trinástom dôchodku, podľa ktorého by mala Sociálna poisťovňa vyplatiť penzistom polovicu trinásteho dôchodku už v júli tohto roka.

Zvyšnú polovicu trinástej penzie by mali dôchodcovia podľa tohto návrhu dostať v štandardnom termíne, teda v novembri tohto roka. Návrh do parlamentu predložili poslanci NR SR za hnutie Sme rodina Jozef Lukáč a Miloš Svrček. Minister financií Igor Matovič (OĽaNO) pritom prišiel minulý týždeň s návrhom, aby Sociálna poisťovňa už v máji alebo júni tohto roka vyplatila dôchodcom trináste dôchodky v plnej sume.

Jednoznačná suma

Takýto návrh podľa neho súvisí s tým, že rast cien na Slovensku by sa vzhľadom na vojnu na Ukrajine nemal v ďalšom období výrazne znížiť. Ministerstvo financií podľa neho na tento účel zabezpečilo dostatok finančných prostriedkov.

Suma trinásteho dôchodku predstavuje od 50 eur do 300 eur. Trinástu penziu v maximálnej výške 300 eur dostávajú tí poberatelia dôchodku, ktorých dôchodok nepresahuje výšku životného minima. Aktuálne ide o sumu 218,06 eura, od júla by sa však mala suma životného minima zvýšiť. Výška trinástej penzie sa počíta podľa zákonom stanoveného vzorca. Čím je mesačný dôchodok vyšší, tým je trinásta penzia nižšia. Penzisti s najvyššími dôchodkami dostávajú trinástu penziu v sume 50 eur. V novembri minulého roka išlo o tých dôchodcov, ktorých penzia presiahla 912,50 eura.

Najnovšie články